Novinky na Váš E-mail

AKCE V OSTRAVĚ

Kalendář událostí

Červen 2023
Po Út St Čt So Ne
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930EC

Nadcházející události

  • Nejsou žádné události.

AKCE V OKOLÍ

Program

Všechny informace k  Ozvěnám se dozvíte na: www.ozvenyostrava.cz

Aktuální informace můžete sledovat na FB stránce Ozvěny Ostrava.

 

Na tomto festivalu uvidíte více než 50 cestopisných přednášek z celého světa.
Jedná se o přehlídku amatérských i profesionálních autorských přednášek s cestovatelskou, vodáckou a sportovní tématikou, provázenou hudebními vstupy a koncerty (především folk&country hudba).

Hudebním hostem festivalu je písničkář Jaroslav Samson Lenk, Víťa Troníček Trio, Bruml, Viki a spol, Frenk, Bizon&spol a Mr. Stickman.

Festival proběhne v kině Vesmír, CVČ  Poruba, DK Akord, Planetáriu Ostrava, kině v Polance a klubu Parník. Hlavní program festivalu se koná 15.-19.11.2018.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Program uplynulých Podzimních ozvěn 2014

 

Program

PROGRAM

 uvádí Libor Čenda Cenek

Z „přetvářky“ ředitele firmy se v pravidelných intervalech vyklube úleťácký muzikant, zpěvák bluegrassové kapely BG Styl, cestovatel, milovník folklóru, dobrého vína, psů a koní, … a taky dlouholetý moderátor několika akcí na severní Moravě.

 

                    

 

 

 

   12.00 – 14.00

ARMÉNIE stereoskopicky (3D) – Matěj Boháč, Praha – přednáška, minikoncert

Pásmo stereoskopických fotografií nás provede zemí s pohnutou historií, ležící na úpatí Kavkazu. Z hlavního města Jerevan s nezaměnitelnou siluetou Araratu se vydáme dále na východ, nekonečnými a rozkvetlými horami. Beznadějnému dědictví sovětského průmyslového megalomanství unikneme do skalnatých soutěsek, které ukrývají desítky prastarých klášterů, připomínajících, že Arménie byla první křesťanskou zemí. Setkáme se s pohostinnými místními obyvateli i kočovnými Jezídy a závěrem nás čeká přechod přes tajuplné pohoří Geghama, pokryté sněhem a šafránem.

 

 

 

 

3N V 3D – NEJDELŠÍ SOLNÁ JESKYNĚ SVĚTA – ÍRÁN  – Marek Audy, Blansko - přednáška

3N je zkratka názvu nejdelší solné jeskyně světa. Jeskyni v roce 1997 objevili Češi. Studenti Karlovy univerzity tehdy přišli podél solankové řeky na ostrově Kešm v Perském zálivu až k jejímu vývěru z podzemí. Trojice tehdy ale neměla potřebné speleologické vybavení. Věděli, že pokud své jediné šaty namočí do solanky, budou nepoužitelné. V horkém perském slunci by rychle ztvrdly na kámen. Vidina velkého objevu byla silná. Tři naháči oděni pouze do čelovek prostoupili první kilometry jeskyně. Stereoskopické komentované diašou, 50 min., Írán 2014

 

                          

 

 

14.00 – 14.15 přestávka, WIND koncert ve foyer

14.15 – 16.15

 

NA KOLE STŘEDNÍ AMERIKOU – Jan Evják, Vsetín - přednáška

Guatemala je magická země. Můžete se ponořit do historie Mayů, procházet se po horách, zažijete neuvěřitelně pestré trhy, trochu apatické domorodé obyvatelstvo a tisíce dalších věcí, které vám vezmou dech, ať už svou krásou či nebezpečím. V tom horším případě vám ale dech z plic nemusí vzít jen nepopsatelná krása přírody, ale také gangy ozbrojených a všeho schopných zločinců. Po dnech radostí i strastí se loučím s Guatemalou, zemí nádherné přírody, ale plné protikladů. Měl jsem možnost spatřit to, co jinde možné asi není. Hlavně jsem ale měl obrovskou kliku. … Howgh.

 

 

 

 

ZASTAVENÍ – Martin Urbančík, Dolní Datyně – diashow 

Přál bych si, aby moje fotografie byly pro Vás takovým „Zastavením“. Abyste si na chvíli spolu se mnou prožili poetiku mlžného rána, či vychutnali symfonii odrazů světla na zamrzlé Datyňce, jednoho z nejkrásnějších míst na světě. Abyste se potěšili barvami podzimu, čistými liniemi zarosených trav, nostalgickou krásou opuštěných zahrad či abyste si se mnou sedli na větev stromu a dívali se na ten nádherný kraj slezský s políčky, chaloupkami, kopečky a remízky. Rád bych Vás také pozval na kousek divadla zvaného Život, na setkání s lidmi, které jsem potkal a fotografoval.

 

 

 

 

CESTOVÁNÍ V MIKROSVĚTĚ – Lenka Zemanová, Opava – diashow  

Člověku na jeho makrocestách unikne spousta mikrosvěta. Tak se přijďte podívat na krásy, které díky všem těm slonům, pyramidám, vodopádům a západům slunce často…..

… třeba i rozšlápneme :)

Dobrodružný výlet do neznámého mikrosvěta, při němž se vám bude tajit dech.

 
 

 

 

 

SMARAGDOVÉ KRÁSKY NA BALKÁNSKÉM POLOOSTROVĚ – Radim Ptáček, Ostrava – diashow 

Ještě mi na zahradě ani neoschl neopren a už mi to nedalo si stáhnout fotky z čerstvé výpravy za krasovými řekami na severu Balkánu. Hezká a živá voda, která ve mně vzbudila (opět) respekt k přírodnímu živlu. Po delší době jsem si zaplaval a z donucení musel skočit do zpěněného válce.

Chorvatská Zrmanja byla i přes hodně kaskád poměrně živá a překvapila několika vodopády a peřejemi WW III, kde jsme si opět pokorně zaplavali :-)

 

 

 

 

 

KOCHOV - Miloš Brunner, Kochov – film  

Coordinates: 49°34’8.77″Noth 16°36’4.17″East Zapadákov na: 49°34’8.77″S 16°36’4.17″V.NNemusíme jezdit do exotických zemí, abychom objevili nádheru přímo za našimi humny. Pokud k tomu přidáme filmařské umění a kus srdce, tak vznikne snímek, který snese i to nejpřísnější srovnání. Miloš Brunner se v  roce 1989 dostává na svoji první výpravu do USA. Pro své přátele a fotografy pořádá fotoexpedice a organizuje poznávací cesty od Asie až po Ameriku. Od roku 2007 se věnuje, více než fotografii, filmování. Montanaclub.cz

 

 

 

 

 

BÍLÉ PÍSKY NOVÉHO MEXIKA – Petr Nazarov, Plzeň – diashow

Bílé duny, zářící na pouštním slunci, se často proměňují. Některé pozvolna narůstají a jiné se zase zmenšují. Pomalu, ale vytrvale, písek, který je hnaný silným jihozápadním větrem, pokryje vše co mu stojí v cestě. Uvnitř tohoto extrémního drsného životního prostředí se všechny rostliny a zvířata postupně adaptovala na pouštní kondici k boji o přežití. Jen několik málo druhů rostlin roste dostatečně rychle k tomu, aby přežilo zasypávání pohyblivým pískem. Nemnoho druhů malých zvířat se vyvinulo do bílého zabarvení, sloužící jim k zamaskování v bílém písku.

   

 

 

 

MAGICKÁ MÍSTA AMERICKÉHO ZÁPADU - Robin Hill – slideshow

Jejich krásu můžeš obdivovat někdy jen pár metrů od silnice, jindy za nimi musíš putovat celé hodiny po neznačených stezkách horkým, rudým pískem. A můžeš si myslet, že už jsi toho viděl na svých cestách hodně, stejně zůstaneš nad těmito přírodními divy v němém úžasu ohromeně stát. Místa, na která se společně podíváme, mají svoji jedinečnou a neopakovatelnou atmosféru, hýří neskutečnými barvami i zajímavými tvary… and The silence around is worth to be heard…

 

 

 

 

BG STYL – ostravská bluegrassová skupina – koncert

Ti někteří zasvěcení příznivci z vás už myslím dávno poznali, že BG Styl není zdaleka kapela ortodoxně jednostranně zaměřená na bluegrass – jak by mohl napovídat název kapely. Zůstává ale pravdou, že právě bluegrass určil původní směr seskupení na konci roku 1995. Jsou samozřejmě kapely o mnoho starší než ta naše, takže my možná se maličko lišíme jen tím, že hrajeme skoro 18 let ve stejné sestavě: Aleš, Jirka, Méďa, Láďa a Čenda.

 

                    

 

 

  16.15 – 16.30 přestávka, koncert WIND ve foyer

      16.30 – 18.30

 

 

VIETNAM – ZPRÁVA O DOPRAVNÍ SITUACI – Petr Donáth, Horní Bludovice – přednáška

Cizincům připadá místní doprava jako neuvěřitelný zmatek, nicméně je nutné si uvědomit, že pokud chcete ve Vietnamu jezdit, musíte se místním zvyklostem přizpůsobit, nikoli se snažit je předělat.

V podstatě to znamená zapomenout víceméně na všechna pravidla, která jste se v autoškole naučili.Ve Vietnamu se jezdí vpravo. Pravidla provozu jsou hodně benevolentní. 

 
 
 

 

 

LAOS – 400 km po řece Nam Ou – Libor Cenek, Ostrava - přednáška

Laos je krásná, převážně hornatá země, jihovýchodní Asie. V laoštině se nazývá Muang Lao (ເມືອງລາວ) nebo Pathet Lao. Země je protkaná mnoha řekami včetně mohutného Mekongu.

Na náš výlet ( dá se skoro říci expedici) po tropické řece jsme si přiletěli a dovezli nafukovací Pálavy. Řeka Nam Ou protéká severní částí Laosu u hranic s Vietnamem a Čínou, začali jsme ve vesničce Ou Tai a přes Hat Sa jsme  skončili v Luang Prabang na břehu Mekongu. Lidé jsou velmi chudí a velmi  přátelští.

 

 

 

 

JARO, LÉTO, PODZIM A ZIMA V LAPONSKU – Robert Šebek, Ostrava – diashow

Hei hei či hyvä päivä v zemi sobů i rosomáků, kde letní půlnoční slunce láká k nekonečným toulkám hlubokými divokými lesy, nebo projíždce po nádherných řekách či jezerech.

Kde jaro s podzimem mají své krátké a úžasné kouzlo a psí spřežení či skútr patří k nutné zimní výbavě.

 

 

 

 

 

JARABI – BUBENICKÁ SHOW, Ostrava, koncert

Africké rytmy, tanec i jazz nás baví.

Kateřina Dvořáčková, Jan Krasl, Lubo Lupták, Michal Neubauer, Pavel Prokop

 

 

 
 

 

 

 

 

 

TRABANTEM NAPŘÍČ AFRIKOU – Dan Přibáň, Praha – přednáška

Na začátku 20. století bylo na světě už jen málo míst, kam lidská noha nevkročila. Zato takřka žádné místo na zeměkouli nepocítilo otisk pneumatiky automobilu. Bílá místa na mapách ale dráždí. Na začátku 21. století jsou auta všude. Není problém vyrazit takřka kamkoli s vozem, jehož valnou část řídí počítač. Je to ale ještě dobrodružství objevování? Dá se bez GPS a ABS stále nacházet nepoznané? My věříme, že se dá. Stačí málo, vrátit se na začátek. Podniknout velkou cestu s malou technikou. Za volantem auta z dob, kdy automobil nebyl něčím obyčejným, je cestování jiné.

 

          

 

 

                           18.30 – 18.45 přestávka, koncert JARABI ve foyer

                                                          18.45 – 20.15

 

 

ALJAŠKA - Miloš Brunner, Kochov – film   

Neskutečné záběry a dechberoucí příroda drsného amerického severu.

Tak by se dal stručně charakterizovat nádherný dokument z produkce horolezce, fotografa a filmaře Miloše  Brunnera, který nás zavede do Aljašky a Kanady.

 

 

 

 

 

GRAND CANYON, 100% DRIFT HD GHOST VIDEO, 5 LET H2O MANIAKS TEAMU Tomáš Mähring, Praha  – film

Kajakářský sjezd  legendární americké řeky Colorado ve státě  Arizona.Únor 2013, 450 km, 18 dní, plavba z Lees Ferry do  Pearce Ferry.

Dechberoucí záběry sjezdů divoké vody v podání českých pádlařů a pádlařek z týmu H2O maniaks.

Produkce H2OManiaks.

 

 

 

 

SÁM NA ŘECE – Jakub Kajman Šedivý, Praha - film

Účastník expedice do Patagonie, Thule Bherri v západním Nepálu, Severního Norska a Severu. Kanady. Whitewater and outdoor fotograf. V roce 2012 uskutečnil spolu s dalšími 4 kajakáři 550km dlouhý prvosjezd nepálské řeky Langu Khola. Lídrem skupiny byl Švýcar Ron Fischer, jemuž v týmu sekundovali extrémní kajakáři Francesco Salvato z Itálie, Francouzi Stephan Pion a Raphael Thiebaut a Čech Jakub Šedivý, v šestadvaceti letech nejmladší člen výpravy. „Byla to jednoznačně moje nejnáročnější expedice,“ řekl novinářům Kajman.

 

 

 

 

NOVÝ ZÉLAND, ISLAND – Ivo Petr, Karviná – přednáška

Nový Zéland aneb Jak jsme nepotkali kiwiho, Island – studená země s horkým srdcem.
Zcela na druhém konci globusu se nachází země krásná tak, až to každému vyráží dech – Nový Zéland. Vydejme se na krátký výlet do těch nejkrásnějších míst této Země dlouhého bílého oblaku, jak zní původní domorodý název. Přes Jižní Alpy po vodní svět fjordu Milford Sound, od ledovců a sedel vysokých hor po pláže Tasmanova moře. Nebudou chybět aktivní vulkány Severního ostrova, termální jezera hrající všemi barvami a pochopitelně moderní metropole Wellington a Auckland.

                                                  

 

 

   20.15 – 20.30 přestávka

   20.30 – 21.45

 

 

 
DEVÍTKA, Čimelice, koncert folkové skupiny
 

 

Devítka je hudební  skupina s více než dvacetiletou tradicí. V jejím středu je kytarista, zpěvák a písničkář Honza Brož. Patnáct let jste ho spolu s Jindřiškou Brožovou  mohli  vídat i  ve skupině Žalman a spol.
Devítka se opírá  o dvě dospělé kytary, výbornou baskytaru, barevný vokál, ale hlavně o původní repertoár melodických písniček, nad jejichž texty se dá (ale nemusí) přemýšlet.

Kapela vydala 9 CD a patří k absolutní špičce žánru.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  cestovatelská a hudební přehlídka

    sobota 22.3.2014    12-22 h

    DK K-Trio Ostrava-Hrabůvka       

 

 

                        12.00 – 13.50 h

 

PRÁCE SNŮ – Tomáš Mähring, H2Omaniaks    17 min

V tomto 17ti minutovém filmu se vypravíme do Skandinávie, konkrétně do země vodopádů a trolů, do země věčného slunce, do Norska. Již od roku 1991 tu na řece Sjoa funguje česká raftová základna. Jak to vše začalo? Jaké to je, být raftguidem a vozit lidi? Co to obnáší a jací to dělají lidé? Možná se dozvíte i něco navíc, možná i něco, co jste vědět nechtěli. smiley Filmek o práci snů, kde hlavní náplní je bavit ostatní, smát se, pádlovat na divoké vodě a cestovat.

 

 

  CESTA NA JENISEJ – Marek Audy, Vojta Zvěřina  11 min

Nebyla to jednoduchá cesta, ale o to více krásnější. Sehnat pár bláznů, kteří se s vámi vydají do míst, o kterých žádný průvodce nepíše. A k tomu ještě s nákladem nezbytných neoprenů, vest, pádel… Jakoby toho nebylo dost, museli jsme sestrojit plavidlo na divokou vodu, ale zároveň takové, které je možné přetáhnout přes hory, jenž jsou prošněrované jen medvědími stezkami v hustém, téměř neprostupném porostu.

 

 

 

ALOHA MOLOKAI-HAVAJSKÉ OSTROVY – Petr Nazarov  30 min

Procestoval jsem několik desítek zemí a v některých z nich jsem i na několik měsíců, či dokonce let zakotvil. Cestování mi dalo víc než všechny školy světa, jelikož je pro mě tou nejzajímavější a nejpoučnější školou života. Kromě poznávání nových míst a kultur jsem si při svých cestách uvědomil spoustu souvislostí, které by mě doma v obývacím pokoji asi nikdy nenapadly, a hlavně jsem měl dostatek času nad nimi přemýšlet. Zjistil jsem, že spousta našich zdánlivě nepřekonatelných problémů jsou jen malichernosti, nad kterými je možné velkoryse mávnout rukou.

 

 

  HIMALÁJE V 3D.Ladakh -Malý Tibet - Matěj Boháč  60 min

Pásmo stereofotografií z cesty do svérázné himalájské oblasti na samém severu Indie, vklíněné mezi Tibet a Pakistán. Hřebeny hor do této země nikdy nevpustí vlhké monzunové mraky, a tak je celé území vysokohorskou pouští, oživenou jen zelenými stuhami podél ledovcových řek, která ve své nehostinnosti dala vzniknout pozoruhodné a svébytné místní kultuře.

 

                                             

 

 

                                                       přestávka 13.50-14.00

 

                     14.00 – 15. 45

 

STATISTICKY PRŮMĚRNÝ VODÁK - Zdeněk Junek   20 min

Statisticky průměrný vodák (SPV) je stěžejním filmem světové vodácké kinematografie.

Film byl natočen v roce 1982 ku příležitosti založení VědeckoVýzkumného Ústavu Vodní Turistiky a dokončen o rok později.

SPV byl natočen sovětskou kamerou na péro Quarz 2 Super 8 a zvuk se natáčel na přenosný páskový magnetofon Uran na 4 monočlánky.

 

 

 

  ŘEKY, MOJE ŘEKY – OTAKAR ŠTĚRBA    60 min

  Cesta vodáka a ekologa po řekách kolem světa…

Přednáška a beseda s profesorem ekologie, průkopníkem čs. expedičního vodáctví, horolezcem a uznávaným hydrobiologem a odborníkem na říční krajinu ( 130 vědeckých prací).

Navštívil více než 50x země bývalého Sovětského svazu a po roce 1992 uskutečnil stěží uvěřitelný projekt obeplutí světa po řekách, kdy na sólo plavbách nebo s manželkou Dinou přejel takřka všechny kontinenty.

Zasloužil se o  reintrodukci bobra do české přírody a také je iniciátor vyhlášení Chráněné krajinné oblasti Litovelské Pomoraví.

 

 

                                                přestávka 15.45-16.00

                   16.00 – 17.45

 

 3D FILM DOMINO – Hra v podzemí ztraceného světa

  Marek Audy & Richard Bouda

Velkoplošná stereoskopická projekce prvního 3D filmu objevitelů největšího jeskynního systému světa.         3D  SHOW PODZEMNÍ MYSTÉRIA, DOBÝVÁNÍ PUNKVY.

Mezinárodní tým podzemních fotografů z 18-ti zemí světa vybral své nejlepší fotografie a sestavil z nich 3 bloky stereoskopických fotografií: Továrna na krystaly – Ledová katedrála – Podzemní krajina. Unikátní historické více než 100 let staré ručně kolorované stereoskopické snímky Karla Absolona.
 

 

 

    ČÍM HŮŘ TÍM LÍPPatrik Faust Mynář    45 min

Průšvihy a krušné chvíle k cestování patří a zpětně se člověk nejen poučí, ale i pobaví .

I když si člověk myslí, že je zkušenej cestovatel, tak si ho nějakej průšvih vždycky najde. Otázka je, jak ho v tu chvíli vyřeší. Ostřílenej cestovatel se většinou nad průšvih povznese a snaží se ho řešit s humorem,  a pak na tyhle „průserové dny“ rád vzpomíná. A tím začíná platit heslo mé přednášky „čím hůř, tím líp“.

 

 

                                                přestávka 17.45-18.00

                      18.00-19.00 

 

 

GORY STOLOVE – Petr Vrchovský  10 min

Za krásou stolových hor se nemusí vždy jezdit až do Jižní Ameriky. Jedny stolové hory lze navštívit i v polském Kladsku nedaleko Náchoda. V krátkém povídání doprovázené fotografiemi bychom rádi představili zapomenutou krásu Gór Stołowych, česky Hejšoviny, a zároveň dali bezva tip na prožití báječného víkendu ve fantastické přírodě.

 

 

 

GRAND CANYON – 100% DRIFT HD GHOST VIDEO   3 min 

Tomáš Mähring, H2Omaniaks

Sestřih z helmové kamery kajakářského sjezdu americké řeky Colorado ve státě  Arizona. Únor 2013,450 km, 18 dní, z Lees Ferry do  Pearce Ferry. Produkce H2OManiaks.

 

 

 

   PLAVARIŤ NĚMÓŽNO!  – Robin Cowboy Hill   10 min

Není mohutná ani příliš dlouhá. Má však bouřlivé vodopády, kaskády, divoké peřeje a protéká úžasným kaňonem, který patří knejpůvabnějším v celé Evropě. Nepatříte-li k příznivcům skupinových výprav s průvodcem a nejste-li ochotni za zážitky zaplatit nemalý obnos, vydejte se s námi na největší přítok Zrmanji – opuštěnou řeku Krupa v severní Dalmácii s mnoha hučícími vodopády, travertinovými kaskádami, tyrkysově modrou vodou…

 

 

Neverending Highways – Michal Vičař & Černý rybíz      5 min

Sny jsou k tomu, aby se snily. Některé z nich se však zdají tak naléhavě, vracejí se – opět a stále znovu – až vytěsní všechno ostatní, až vás zcela ovládnou, a vy se uprostřed dne vytrácíte ze židle ve vaší kanceláři, abyste o zlomek sekundy později stáli na břehu Gangy, tajně se během obědní přestávky procházíte po rýžových polích, a zatímco se vaše rodina dívá na poslední díl Milionáře, vy sledujete východ slunce nad hladinou Pacifiku. Toto je jeden z těch snů. A my jej chceme prožít.

 

 

ZNAM TAKE MIESTA – Rastislav Dobrovodský   8 min

Začiatkom decembra 1997 kúpil môj brat Roman prvú kameru. Bola to analógová kamera SONY CCD-TR1100 so záznamom vo formáte video Hi8. Od tej doby sme sa s Romanom stali na filmovaní závislí a do hôr sme už bez kamery vari ani nevstúpili. Naše filmárske začiatky neboli ktovieaké, pretože sme sa s kamerou učili zaobchádzať so skrehnutými prstami v najväčších zimných mrazoch. Postupne sme ale techniku pokorili a výsledky sa začali zlepšovať.
 

 

KAŇONEM ŘEKY MORAČA BEZ MANŽELEK    5 min

Povedený dvoutýdenní výlet, dá se skoro říct expedice do Řecka na podzim v říjnu 2009. Prvotní plán sjíždět řecké řeky vzal brzy za své, protože v řekách po horkém létě nebyla žádná voda. Organizátor výletu je asi magor. Takže jsme se museli válet a opalovat na nádherných plážích, v té době úplně liduprázdných. Cestou zpět jsme to vzali přes Albánii a v Černé hoře jsme  pojali nápad sjet kaňon řeky Morača, když už jsme měli ty lodě s sebou.

 

 

VYSOČINA – KOCHOV TRAILER 2010 – Miloš Brunner  5 min

PATAGONIE   5 min
Vyznání místu a kraji, který je blízký srdci filmařově sebou nese vždy krásnou podívanou pro nás ostatní a obdiv nad tvorbou někoho, kdo dělá svou práci opravdu srdcem, tak jako cestovatel Miloš Bruner. Po ukončení fakulty, roku 1980, se věnuje horolezectví. V roce 1989 se dostává na svoji první výpravu do USA. Pro své přátele a fotografy pořádá fotoexpedice a organizuje poznávací cesty od Asie až po Ameriku.

 

 

 

Festival RAJBAS uvádí dokumentární soutěž NAFEST 15 min

O co jde? Je to prozaicky prosté. V dávnověku (cca před 8-mi lety) nás napadlo, že pro Vás náš festival RAJBAS v Blansku nemusí nutně nudně začít až na jeho „prahu“  Zúčastnit se může kdokoliv – jednotlivci i skupiny. Šance mají outdooroví nabušenci, turisté, sportovci i recesisté. Vlastní „cestu“ na festival v Blansku pak stačí zdokumentovat formou krátkého filmu či prezentace fotek s komentářem.přesně v duchu motta, že i „cesta může být CÍL“ Filmy :   Festovní – Na Fest po centimetrech. Uvádí Faust

 

 

                                                       přestávka 19.00-19.15

 

                                         HUDEBNÍ ČÁST

        

  ROLNIČKY – Bratislava    60 min                       19.15-20.15 

Bratislavská folková skupina vznikla v roce 1991 a natočila 4 CD vlastních písní.
Milí priatelia naši aj našej muziky, nech vám polnočná čarovná prskavka horí tak dlho,aby ste stihli na oblohu napísať všetky vaše priania a aby sa vám podarilo v roku 2014 zažiť všetko to, čo sa vám v našich pesničkách páči. PF 2014 Vaše Rolničky

 

 

  TEMPO DI VLAK – Ostrava   45 min              20.30- 21.15

Ostravská trampská skupina vznikla v roce 1999 a letos bude slavit 15. výročí. V Ostravě organizuje od roku 2000 vlastní pořady, kterých dosud proběhlo 120 a podílí se na pořádání 17. ročníků Trampského guláše. Kapela natočila 3 CD (…pro listí, Tajná přání a Tempo di vlak) a v repertoáru má na 50 vlastních písní.

ŽIVÉ SLIDESHOW – Cesta starých kamenů( Bodie, Nevada, USA) -Robin Cowboy Hill & Tempo di vlak

 

 

  MR.STICKMAN – Radim Duda      Během festivalu ve foyer

Hudební nástroj  STICK byl vynalezen koncem šedesátých let panem Emmettem Chapmanem z Kalifornie. Tento kytarista jako první vymyslel unikátní příklepovou techniku hry na kytaru, tzv. „obouruční tapping“. Jednoduše řečeno tento nástroj spojuje výhody dvou nástrojů: basové kytary a kytary v jednom, ale způsobem hry a hudebním myšlením má STICK nejblíže ke klavíru.

 

Foyer [vyslov: foajé] ve svém původním významu označoval prostor ohniště. V dnešní době jím označujeme specializovaný společenský sál v divadle nebo v koncertní síni, který slouží pro osvěžení a oddech diváků během přestávek při představení nebo při koncertu.

 

 

DOPROVODNÝ PROGRAM

 

 

  VÝSTAVA : STARÉ TRAMPSKÉ ČASY 

  Jaroslav Vince Pospíšil (Plzeň)

Výstava originálních grafických děl připomene dávné časy a přenese mnohé z nás o mnoho let zpět.

Jaroslav Vince Pospíšil je dvorním grafikem plzeňské bluegrassové kapely COP a  mimo jíné zabývá návrhy na hudební disky,  Obálky CD s realizovanými návrhy autora skrývají muziku folkových kapel jako např. Navzájem, Slepá kolej, Cop, EFS a  Roháči.

 

 

 

  NEVIDITELNÝ KONTINENT – Marek Audy (Blansko)

Aby se dostal do odlehlých míst, nebojí se použít jakýchkoliv prostředků včetně kajaku, koně nebo vrtulníku.

V posledním desetiletí se cílem jeho cest staly venezuelské stolové hory, tzv. tepui.

Sesbíral nespočet cen za fotografie z podzemí. Jeho kniha Brány do ztraceného světa obdržela prestižní cenu za nejvýznamnější knihu ve speleologii za poslední tři roky. Marek Audy se významně podílel na organizaci již 8 speleologických expedic do této oblasti. Výsledkem jsou objevy největších křemencových jeskyní světa.

 

 

 

NÁVŠTĚVA METEOROLOGICKÉ STANICE V Ostravě-Porubě

Den otevřených dveří se koná 22. března 2014 u příležitosti Světového dne vody (22. března) a Světového meteorologického dne (23. března).• Prohlídka meteorologické stanice • Odborné odpovědi na zvídavé dotazy Ukázky přístrojové techniky • Zajímavé publikace • Různé výsledky pozorování • Stanice měřící znečištění ovzduší

 

 

 

 

  VODÁCKÝ SJEZD ŘEKY ODRY Z OSTRAVY DO BOHUMÍNA

Horní část řeky protéká dvěma CHKO. V CHKO Poodří je řeka již meandrující a nížinná. Protéká pěknou krajinou se spoustou vodních ptáků a s vysokými hlinitými břehy. Nejhořejší úsek protéká vojenským výcvikovým prostorem, takže plavbu je možno jedině zahájit na přítoku Budišovky. Z Budišova je to pěkný potok, ale vršek výhradně pro K1, C1. Od Čermenského mlýna vhodné i pro pálavy . www.raft.cz

                  Břeťův článek o splouvání řeky:  Odra-řeka pro otrlé najdete zde.