Novinky na Váš E-mail

AKCE V OSTRAVĚ

Kalendář událostí

Duben 2024
Po Út St Čt So Ne
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930EC

Nadcházející události

  • Nejsou žádné události.

AKCE V OKOLÍ

3N 3D – Solné jeskyně Íránu – Marek Audy

7.10.2014

3N je zkratka názvu nejdelší solné jeskyně světa. Jeskyni v roce 1997 objevili Češi. Studenti Karlovy univerzity tehdy přišli podél solankové řeky na ostrově Kešm v Perském zálivu až k jejímu vývěru z podzemí. Trojice tehdy ale neměla potřebné speleologické vybavení. Věděli, že pokud své jediné šaty namočí do solanky, budou nepoužitelné. V horkém perském slunci by rychle ztvrdly na kámen. Vidina velkého objevu byla silná. Tři naháči oděni pouze do čelovek prostoupili první kilometry jeskyně. 

Hned další rok startuje projekt NAMAK (sůl v jazyce Fársí). Mladí vědci si kladli za cíl průzkum solných krasů jižního Íránu. V roce 2006 se podařilo jeskyni Tří Naháčů prodloužit na délku necelých 6,7 kilometrů a získat tak v soli světové délkové prvenství. Problém ale nastal s “naháči”. Pro íránská média bylo tohle slovo příliš vulgární a v reportážích proto začala uvádět raději zkratku 3N cave.

Solné jeskyně skrývají unikátní krystalické formy, bizarní stalaktity ale také nečekaná nebezpečí. Členové výprav se potýkají s nesnesitelným vedrem nejen na povrchu ale i v jeskyních. Uvidíte nádherné pouště jižního Íránu,i systém jak zde Peršané bojují po tisíce let s nedostatkem vody. Podíváme se do arabských větrných věží, které jsou nejstarším předchůdcem klimatizace. 

 

——————————————————————————————————————————————————————————-

Solné jeskyně Íránu – Marek Audy (Blansko)

Stereoskopické komentované diašou, 50 min., Írán 2014

 

Marek Audy se narodil v roce 1969 v Brně, kde vystudoval Strojní fakultu. Aby se dostal do odlehlých míst nebojí se použít jakýchkoliv prostředků včetně kajaku, koně nebo vrtulníku. V posledním desetiletí se cílem jeho cest staly venezuelské stolové hory, tzv. tepui. Sesbíral nespočet cen za fotografie z podzemí.

Jeho kniha Brány do ztraceného světa obdržela prestižní cenu na mezinárodním speleologickém kongresu v Texasu za nejvýznamnější knihu ve speleologii za poslední tři roky.

Marek Audy se významně podílel na organizaci již 8 speleologických expedic do této oblasti. Výsledkem jsou objevy největších křemencových jeskyní světa. Sistema Muchimuk na Churí tepui (17 km) a Systém Krystalové oči na Roraima Tepui (8 km). V jeskyních byla nalezena řada neprobádaných živých organizmů.

Výzkum  podzemních opálových stromatolitů a temnostních lišejníků, by mohl vnést další světlo do poznání vývoje života na Zemi.

odkaz na osobní stránky: www.http://audy.speleo.cz

———————————————————————————————————————————————————————————

 

 

 

 


Expedice Namak 2014

 

Před pár týdny jsme se vrátili z výpravy “Namak 2014”.

Hlavní náplní natáčecího týmu bylo pořízení stereoskopického záznamu pro tvorbu dokumentárního 3D filmu ze solných pňů jižního Íránu. 

 

Destinace

Jako první natáčecí destinací byl zvolen známý diapir Namakdán na ostrově Kešm.  Namakdán se po objevu nejdelší solné jeskyně 3N českými vědci, stal součástí Kešmského geoparku pod správou UNESCO.

Filmový štáb se zde zaměřil především na dokumentaci jeskyně 3N.

Podceněny nebyly ani záběry zachycující širší ekologickou problematiku pouštního ostrova Kešm. Např. jak zde obyvatelé po tisíciletí řeší extrémně vysoké letní teploty nebo nedostatek sladké vody.

 

 

 

 

Z Kešmu se členové expedice přesunuli na unikátní solný peň Kuhe Namak. Zde filmařský tým dokumentoval práci českých vědců, zkoumajících pohyby solného masivu. Doplňující záběry byly pořízeny i na dalších solných pních, které expedice navštívila Šah Alabdar, Čirú a Džahání.

 

Extrémní prostředí

Členové expedice čelili vysokým teplotám (přes 50° C na povrchu a 30°C v jeskyni).  Po jarních deštích byl v jeskyních silný skap solanky, která po styku s kovem vytváří velmi korozivní prostředí, ničící velmi rychle všechnu kovovou techniku.

Díky speciální přípravě na solné prostředí (např. výroba rozkládacích odlehčených sliderů s ochranným eloxováním hliníkových částí) jsme spolu s přípravou logistiky zásad pro manipulaci s natáčecí technikou dosáhli udržení kamer, fotoaparátů i osvětlovací techniky ve funkčním stavu až do konce expedice. 

 

Na závěr je třeba zmínit, že také skvělá organizace a spolupráce lídrů expedice Namak při natáčení umožnila naexponování několika hodin špičkových surových 3D záběrů.

 

Čeští účastníci expedice Namak 2014 : Michal Filippi, Ondra Jäger, Štěpán Mikeš, Richard Bouda, Marek Audy

 

 

 

 

 

 

Comments are closed.