Novinky na Váš E-mail

AKCE V OSTRAVĚ

Kalendář událostí

Říjen 2018
Po Út St Čt So Ne
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031EC

Nadcházející události

  • Nejsou žádné události.

AKCE V OKOLÍ

Guláš

 

21. Trampský guláš 2018 – sobota 3.2.2018

             hájenka  Stará Bělá  2.- 4.2.2018

 

Program najdete během několika dní v sekci program .

 

Těšíme se na setkání se starými i novými známými.

 

 

 

 

 

 

 

Trampský guláš?   To bylo nějak takhle …

Za dávných temných dob minulého tisíciletí Zajac řekl: „13.března 1999 budiž první Trampský guláš“ …..

I začali se sjíždět kamarádi trampové do těrlické osvěžovny, kde už byla připravena kvalitní výstava trampských archiválií a byly připraveny i kapely. První Trampský guláš se vyznačoval dokonalou improvizací pořadatelů, za což se nám diváci odvděčili nefalšovanou rodinnou atmosférou.

Na začátku – před skoro dvanácti  lety – byl nápad uspořádat přehlídku trampské a folkové hudby, která by byla jiná, než ty festivaly, které jsme znali.

Logickým vyústěním byl návrh, aby kapely hrály akusticky bez mikrofonů. Vyžadovalo to však tolerantní publikum, které by přítomné muzikanty moc nerušilo.

To se povedlo a posluchači tak zažívají neopakovatelnou atmosféru. Zpočátku jsme tyto akce pořádali dvakrát do roka, poté co jsme začali s každoměsíčními ozvučenými Tóny cest, ustálili jsme se na jarním termínu. Trampský Guláš pořádá T.O.Žlutý kvítek spolu s Tempo di vlak.

První Guláš se konal v Country clubu v Těrlicku, pro několik dalších let jsme se přestěhovali do Ostravy do hájenky na Janové, která se nám zdála vhodnější. Už tím, že během koncertů hořel oheň v krbu; jeho praskání pak kouzelně zní na dobových audionahrávkách. Poté, co na 5. Guláš přišlo více než 100 návštěvníků, kteří se již nevešli dovnitř, přestěhovali jsme se do hájenky ve Staré Bělé, která je tak akorát.

Na Guláši máte vždy své jistoty – Tempo di vlak, za barem vždycky potkáte Sojku, v kuchyni Břéťu (který vaří fantastický guláš a zelňačku) a spoustu pravidelných návštěvníků.

Podařilo se nám naplnit původní záměr, aby se každý kdo přišel – třeba i poprvé a nikoho neznal – cítil jako doma. Za ty roky se schéma programu prakticky neměnilo, protože proč měnit něco, co je téměř dokonalé a všem zúčastněným vyhovuje. Kolorit pak dotvářejí „výkony“ obou moderátorů Brumla a Zajace, komponované vstupy, projekce z cest a  a tradiční výstava trampských propriet, kronik, časopisů a uměleckých výrobků.

 

 

Až do 13. ročníku jsme dodržovali pravidlo- kolikátý ročník – tolik kapel. Když jsme začali cítit, že to začíná být poněkud divoké, trochu jsme v dramaturgii ubrali.

První foto 17.Trampský guláš 2014 (Šikula) zde .Zatím najdete záznam vystoupení skupiny Zlost zde  z loňského Guláše 2013 a spoustu  fotografií zde (Johan). Uslyšíte zde Isabellu a mnohé další songy.

Za ta léta se vystřídala na Guláši celá řada kapel a muzikantů ( z nichž mnozí vystupovali několikráte).

Kromě domácích Tempo di vlak (Ostrava) a Trempo di šlak  s René Rackem Matláškem (Ostrava) pak BG Styl (Ostrava),Ozvěna (Brno), Klubko a Jean, (Olomouc), Orion (Brno), Jiří Sup Polák (Brno), Sluníčko(Bohumín), Astra (Ostrava), Břéťa (Opava), Marod (Ostrava), Bluegrass Comeback (Opava), Vrtáci (Český Těšín), Křeni (Karviná), Dominika(Ostrava), Eva a Šroub (Frýdlant), Trosky Niky (Ostrava), Sylva Šiška Gadulová (Ostrava), Přístav (Brno), Brzdaři (OLomouc), BPT (Zádveřice), Šíny (Ostrava), Morgana (Ostrava), Duo Pyrop (Přerov), Věšák (Šumperk),  A.M.Úlet (Moravičany),Ruchadlo (Ostrava), O,5 t PVC (Ostrava), Špunt (Přerov), Hláska (Ostrava), Sponteo (Ostrava), ONV – Čenda, Medvěd a Farář (Ostrava) Viejos (Ostrava) Jirka Králík (Praha), Hrnek (Hlučín), Karavana (Opava), Albatros (Ostrava), Falešná karta (Nové město na Moravě), Ruchadlo (Ostrava), Pytláci (Přerov) Pupkáči (Lipník nad Bečvou), Exod (Vsetín), Lístek (Praha), Hluboké nedorozumění (Praha), Cabaléro (Havířov), Zlost (Ostrava-Zlín), Johnki (Havířov), Krystal (Ostrava), Nadarmo (Ostrava), Pepa (Ostrava), Bernard Černíkovský (Ostrava), Ptačoroko (Frýdlant),Čenda, Medvěd a Břéťa (Ostrava) Chrpa (Pardubice), Horečka (Frenštát) a  Rolničky (Bratislava).

 

Trampský guláš 2010  (ebeskidi)

W ostatni weekend tj. 9 – 11 kwietnia 2010, w okolicach Ostrawy w Republice Czeskiej odbyła się znakomita kameralna impreza poświęcana Trampskiej Hudbie, czyli piosenkom traktującym o podróżach i turystyce. W dalekim skrócie moża powiedzieć, że u naszych południowych sąsiadów jest to odpowiednik piosenki turystycznej. Wystapiło kilkanaście znakomitych (choć u nas w zasadzie nie znanych) kapel a wszystko to miało konwencję bardziej spotkania przyjacół niż profesjonalnego koncertu. Jednak atmosfery tam panującej pozazdrościć mógłby nie jeden profesjonalny koncert.

 

15. Trampský guláš 2012

V třeskutých mrazech vše proběhlo k plné  spokojenosti diváků, účinkujících a všech organizátorů. K půlnoci dorazila i reprezentativní návštěva. Ještě dlouho budeme vzpomínat na vynikající bramboráky, všudypřítomný dým a sádlo se škvarky.

Program byl přepestrý, vystupujících 13,společný sejšn končil nad ránem a tak jsme si mohli říct stejně jako každý rok -Tento guláš byl nejlepší.

 

Devítka – Devítka

 

Již se s tím nedá nic dělat. Z Trampského guláše se stala pravidelnost. Pořadatelům se to líbí a divákům to nepřekáží …

Pravda je taková, že jakkoli jde o trampskou i ostatní píseň, útulným srubem zní ještě něco více. A o tom to všechno je. O pocitu kamarádství a sounáležitosti. Kapely na nás nepromlouvají přes krabice s polovodiči, ale prostým lidským hlasem.

Po vystoupení se posadí mezi publikum a tím se rozdíly mezi posluchačem a kapelou nadobro smažou. Posloucháme hudbu, kde se občas objeví nějaká ta chybička. Někdo zapomene slova, někdo vypadne z rytmu nebo zazpívá falešně. Vše se ale nahradí citem a prožitím písničky.

Tohle ovšem je právě ta správná dávka lidskosti, která na rozdíl od počítačově dokonalé hudby dá vědět, že není pěkné to co je dokonalé, ale to co je prosté a přirozené. Jenom dokonalost totiž nudí.

 

Jiří  Miža – Bottleneck Guitar

 

18. Trampský guláš 2015

               6. – 8. 2. 2015

Mamina a Bizon - dlouholetí tahouni sejšnů konečně na pódiu, Havířov

Bída s nouzí - už pro ten název je musíte slyšet, Marťan a spol, Datyně

Duo Geny - ještě dětská? sekce skupiny Marod, Ostrava

Nadobro - ostřílení vlčáci Čenda, Medvěd, Míček a Mates ve zbrusu novém zábavném programu. Premiéra.Ostrava

Jirka Berry Beránek -  frontman skupiny Skiblu v sólovém recitálu, Ostrava

Sekvoj - matadoři trampské písně existují již téměř 60 let, vydali několik CD. Moc se těšíme. Praha

Kafedrála - král trampského písemnictví Farář and spol. Umělci z Prahy.

Madalen - folková skupina patří již léta ke špičce žánru. Zábřeh na Moravě.

Vodníci - úspěšná skupina a vítěz soutěží představí hutný elektrický folk? Mohelnice

Silva Šiška Gadulová - ostravská písničkářka s několika nesmrtelnými písněmi

Dueling Banjo – Viktor and Míček – trocha bluegrassových instrumentálek snad  nikoho nezabije

Vrtáci - bluegrasová skupina z Českého Těšína, pamětník všeho důležitého, co se na severní Moravě v této oblasti odehrálo. Santa Maria a další hity.