Novinky na Váš E-mail

AKCE V OSTRAVĚ

Kalendář událostí

Leden 2021
Po Út St Čt So Ne
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Nadcházející události

  • Nejsou žádné události.

AKCE V OKOLÍ

Guláš

 

23. TRAMPSKÝ GULÁŠ 2020  se koná 7. – 9. 2.2020

hájenka  Stará Bělá u Ostravy, hlavní program v sobotu 8.2.2020 od 14h

 

Vystoupí: 

BG STRINGS, DŘEVO A STRUNY, MARŤANI, ZELENÁ MÍZA, HLUBOKÉ NEDOROZUMĚNÍ,  MILAN ŠŤASTNÝ, RENÉ RACEK MATLÁŠEK, SIRÉNY JOHAN &SPOL, OSKAŘI, ZLÓŤA a další    
 

 

Podrobný program najdete  v sekci program.

 

Těšíme se na setkání se starými i novými známými.

 

 

 

 

 

 

Trampský guláš?   To bylo nějak takhle …

Za dávných temných dob minulého tisíciletí Zajac řekl: „13.března 1999 budiž první Trampský guláš“ …..

I začali se sjíždět kamarádi trampové do těrlické osvěžovny, kde už byla připravena kvalitní výstava trampských archiválií a byly připraveny i kapely. První Trampský guláš se vyznačoval dokonalou improvizací pořadatelů, za což se nám diváci odvděčili nefalšovanou rodinnou atmosférou.

Na začátku – před dvacet  lety – byl nápad uspořádat přehlídku trampské a folkové hudby, která by byla jiná, než ty festivaly, které jsme znali.

Logickým vyústěním byl návrh, aby kapely hrály akusticky bez mikrofonů. Vyžadovalo to však tolerantní publikum, které by přítomné muzikanty moc nerušilo.

To se povedlo a posluchači tak zažívají neopakovatelnou atmosféru. Zpočátku jsme tyto akce pořádali dvakrát do roka, poté co jsme začali s každoměsíčními ozvučenými Tóny cest, ustálili jsme se na jarním termínu. Trampský Guláš pořádá T.O.Žlutý kvítek, do pauzy s Tempo di vlak.

První Guláš se konal v Country clubu v Těrlicku, pro několik dalších let jsme se přestěhovali do Ostravy do hájenky na Janové, která se nám zdála vhodnější. Už tím, že během koncertů hořel oheň v krbu; jeho praskání pak kouzelně zní na dobových audionahrávkách. Poté, co na 5. Guláš přišlo více než 100 návštěvníků, kteří se již nevešli dovnitř, přestěhovali jsme se do hájenky ve Staré Bělé, která je tak akorát.

Na Guláši máte vždy své jistoty – kamarády z Tempo di vlak, za barem vždycky potkáte Sojku nebo Přesedu, Martina nebo

Yettiho, v kuchyni Břéťu (který vaří fantastický guláš a zelňačku) a spoustu pravidelných návštěvníků.

Podařilo se nám naplnit původní záměr, aby se každý kdo přišel – třeba i poprvé a nikoho neznal – cítil jako doma. Za ty roky se schéma programu prakticky neměnilo, protože proč měnit něco, co je téměř dokonalé a všem zúčastněným vyhovuje. Kolorit pak dotvářejí „výkony“ obou moderátorů Brumla a Zajace, komponované vstupy, projekce z cest a  a tradiční výstava trampských propriet, kronik, časopisů a uměleckých výrobků.

 

 

Až do 13. ročníku jsme dodržovali pravidlo- kolikátý ročník – tolik kapel. Když jsme začali cítit, že to začíná být poněkud divoké, trochu jsme v dramaturgii ubrali.

 

 

Za ta léta se vystřídala na Guláši celá řada kapel a muzikantů ( z nichž mnozí vystupovali několikráte).

Kromě domácích Tempo di vlak (Ostrava) a Trempo di šlak  s René Rackem Matláškem (Ostrava) pak BG Styl (Ostrava),Ozvěna (Brno), Klubko a Jean, (Olomouc), Orion (Brno), Jiří Sup Polák (Brno), Sluníčko(Bohumín), Astra (Ostrava), Břéťa (Opava), Marod (Ostrava), Bluegrass Comeback (Opava), Vrtáci (Český Těšín), Křeni (Karviná), Dominika(Ostrava), Eva a Šroub (Frýdlant), Trosky Niky (Ostrava), Sylva Šiška Gadulová (Ostrava), Přístav (Brno), Brzdaři (OLomouc), BPT (Zádveřice), Šíny (Ostrava), Morgana (Ostrava), Duo Pyrop (Přerov), Věšák (Šumperk),  A.M.Úlet (Moravičany),Ruchadlo (Ostrava), O,5 t PVC (Ostrava), Špunt (Přerov), Hláska (Ostrava), Sponteo (Ostrava), ONV – Čenda, Medvěd a Farář (Ostrava) Viejos (Ostrava) Jirka Králík (Praha), Hrnek (Hlučín), Karavana (Opava), Albatros (Ostrava), Falešná karta (Nové město na Moravě), Ruchadlo (Ostrava), Pytláci (Přerov) Pupkáči (Lipník nad Bečvou), Exod (Vsetín), Lístek (Praha), Hluboké nedorozumění (Praha), Cabaléro (Havířov), Zlost (Ostrava-Zlín), Johnki (Havířov), Krystal (Ostrava), Nadarmo (Ostrava), Pepa (Ostrava), Bernard Černíkovský (Ostrava), Ptačoroko (Frýdlant),Čenda, Medvěd a Břéťa (Ostrava) Chrpa (Pardubice), Horečka (Frenštát) a  Rolničky (Bratislava).

 

 

 

 

Již se s tím nedá nic dělat. Z Trampského guláše se stala pravidelnost. Pořadatelům se to líbí a divákům to nepřekáží …

Pravda je taková, že jakkoli jde o trampskou i ostatní píseň, útulným srubem zní ještě něco více. A o tom to všechno je. O pocitu kamarádství a sounáležitosti. Kapely na nás nepromlouvají přes krabice s polovodiči, ale prostým lidským hlasem.

Po vystoupení se posadí mezi publikum a tím se rozdíly mezi posluchačem a kapelou nadobro smažou. Posloucháme hudbu, kde se občas objeví nějaká ta chybička. Někdo zapomene slova, někdo vypadne z rytmu nebo zazpívá falešně. Vše se ale nahradí citem a prožitím písničky.

Tohle ovšem je právě ta správná dávka lidskosti, která na rozdíl od počítačově dokonalé hudby dá vědět, že není pěkné to co je dokonalé, ale to co je prosté a přirozené. Jenom dokonalost totiž nudí.