Novinky na Váš E-mail

AKCE V OSTRAVĚ

Kalendář událostí

Duben 2024
Po Út St Čt So Ne
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930EC

Nadcházející události

  • Nejsou žádné události.

AKCE V OKOLÍ

Zpráva o dopravní situaci (Vietnam, Laos) – Libor Cenek, Mirek Duda

13.3.2013

Doprava ve Vietnamu – na co si dát pozor

Nápad půjčit si jakýkoli dopravní prostředek je šílený a v žádném případě nedoporučujeme. Taxi se vás bude snažit oloupit tím, že bude jezdit obloukem k cíli, ale na druhou stranu zase více uvidíte a třeba objevíte zajímavé místo, které by jste jinak těžko hledali. Cena taxi je rozumná, trvejte na taxametru (12 000 dongů nástupní sazba + něco málo jízdy zdarma – cca 0,7 USD).

Ve Vietnamu se jezdí vpravo. Pravidla provozu jsou hodně benevolentní. Půjčování aut zde není příliš běžné. Budete-li chtít si pronajmout motorku berte na vědomí, že cizí řidičák zde neplatí a řízení v tomto provozu bez pravidel vyžaduje opravdu pevné nervy.

Cizincům připadá místní doprava jako neuvěřitelný zmatek, nicméně je nutné si uvědomit, že pokud chcete ve Vietnamu jezdit, musíte se místním zvyklostem přizpůsobit, nikoli se snažit je předělat.

V podstatě to znamená zapomenout víceméně na všechna pravidla, která jste se v autoškole naučili.

Snažte se splynout s davem a buďte velice pozorní k tomu, co se děje na silnici před Vámi, počítejte s tím, že budete mnohem více používat klakson, který je tady důležitým prostředkem bezpečnosti.

Co se týče přednosti v jízdě – uplatňuje se tu pravidlo silnějšího fungující na ose náklaďák – autobus – auto – motorka – jízdní kolo.

Jezděte opatrně a nepříliš rychle – vzhledem k přeplněným silnicím ve městech a stavu vozovek. Než si motorku pronajmete, nejprve si ji důkladně prohlédněte a vyzkoušejte; v žádném případě nezapomeňte na helmu.

Pokud nejste v řízení motorky zběhlí, měli byste pronájem zvážit, protože řídit ve Vietnamu mohou jen opravdu zkušení cizinci.

Ve Vietnamu neexistuje povinné ručení, při dopravní nehodě to většinou odnese cizinec, proto doporučujeme využívat taxíky nebo si pronajmout auto s řidičem, který Vám zároveň bude i dobrým průvodcem. Cenu je však nutné si vždy domluvit předem. Pronájem auta s řidičem Vás vyjde na 35 – 50 USD na den.

Ve městech je neskutečné množství motorek, které v žádném případě nerespektují dopravní předpisy, nemluvě o semaforech. Na červenou se tedy jezdí hlava nehlava za jakéhokoliv provozu.

Výjimku tvoří autobusy a vozidla, která semafory dodržují.

Přes cestu se dá projít jen s velkou dávkou odvahy, prostě se tam musí skočit a jít.. pokud Vám ovšem nekřižuje cestu policista, autobus nebo kamion.

Motorky a auta se Vám mistrně vyhnou. Kola jsou také všudypřítomná, ale poměrně bezpečně si chodců nevšímají.

Motorová vozidla, hlavně auta jsou pro běžného smrtelníka – Vietnamce, těžko dostupná, ale jejich mistrný smysl pro náhradní řešení mnohé problémy vyřeší. Prostě vozí si na motorkách vše – prasata, nábytek, psi, slepice atd.

Převzato z www.vietnam.cz

 

 

 

Comments are closed.