Novinky na Váš E-mail

AKCE V OSTRAVĚ

Kalendář událostí

Duben 2024
Po Út St Čt So Ne
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930EC

Nadcházející události

  • Nejsou žádné události.

AKCE V OKOLÍ

Kaňonem Morači bez manželek (Černá hora) – Mirek Duda

13.3.2013

Povedený dvoutýdenní výlet, dá se skoro říct expedice do Řecka na podzim v říjnu 2009. Prvotní plán sjíždět řecké řeky vzal brzy za své, protože v řekách po horkém létě nebyla žádná voda. Organizátor výletu je asi magor.

Takže jsme se museli válet a opalovat na nádherných plážích, v té době úplně liduprázdných. Cestou zpět jsme to vzali přes Albánii a v Černé hoře jsme  pojali nápad sjet kaňon řeky Morača, když už jsme měli ty lodě s sebou.

Informace byly dost kusé a tak jsme nasedli a jeli a jeli až jsme dojeli…

 

Kaňonem řeky Morača bez manželek (Černá hora) -  Mirek Duda

účastníci výletu: Robin Cowboy Hill, Radim Sojka Ptáček a Mirek Zajac Duda

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Přibližně 10 km za Podgoricou se vjíždí do kaňonu řeky Morači, který se v těchto místech nazývá Platije a je dlouhý 35 km. Je takovým obdivuhodným přechodem z rovin okolo hlavního města do oblasti vysokých hor na severu Černé Hory. Řeka Morača si tu mnohatisíciletou erozní činností probila cestu skalnatým terénem a i dnes je divoká, zpěněná a klikatí se.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tok řeky sleduje kaňonem i zdejší silnice, převážně vytesaná ve skalách, která vede 32 tunely a pod mnoha převisy. Jízda po této cestě může být dost nebezpečná, dokládají to i pomníčky s květinami a fotkami obětí autohavárií přítomné snad za každou zatáčkou.

am, kde kaňon Platije po 35 km končí, stojí známý klášter Morača. Blízko kláštera je čtyřicetimetrový vodopád Svetigora.

V kaňonu vede mimo silnici také železnice postavená v roce 1976. Je vedena převážně tunely a přes mosty. V zimě, začátkem roku 2006 se na této trase stalo velké železniční neštěstí, při kterém zahynulo 44 lidí. Čtyři vagony vlaku se zřítily a kutálely se ze svahu. V létě téhož roku byly vraky ještě stále na stejném místě, dobře viditelné ze silnice.

převzato z www.cerna-hora.rovnou.cz

Comments are closed.