Novinky na Váš E-mail

AKCE V OSTRAVĚ

Kalendář událostí

Květen 2024
Po Út St Čt So Ne
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031EC

Nadcházející události

  • Nejsou žádné události.

AKCE V OKOLÍ

STICKMAN

5.3.2014

Chapman STICK - Mr. Stickman alias Radim Duda

Hudební nástroj  STICK byl vynalezen koncem šedesátých let panem Emmettem Chapmanem z Kalifornie, USA a proto se mu také říká delším názvem Chapman Stick.

Tento kytarista jako první vymyslel unikátní příklepovou techniku hry na kytaru, tzv. „obouruční tapping“. Struna se v tomto případě nerozechvívá úderem trsátka, ale příklepem prsty levé a pravé ruky ke hmatníku.Tímto skutečně revolučním stylem hry je možné zahrát současně jak melodickou, tak harmonickou, ale i basovou linku a to libovolnou rukou a nezávisle na sobě.

Podstata hry na STICK spočívá v tom, že už se nástroj nedrží jako klasická kytara horizontálně, ale posunul se do vertikální polohy. Vlastní nástroj je zavěšen jednak na klasickém popruhu a jednak je uchycen speciálním držákem za opasek. Umožní se tím oběma rukám snadný přístup ke strunám a otevírá se tak možnost hrát obouručně.

 Zvuk rozvibrované struny je zde snímán a následně přenášen speciální sadou elektromagnetických snímačů. Jedná se o stereo nástroj, tedy kytarová i basová část má samostatný výstup a hlasitostní ovládání a barvu zvuku je pak ještě možné upravit libovolnými efekty včetně využití MIDI propojení. Zvuk strun je velice tichý, asi jako u elektrické kytary, proto se k zesílení používá P.A. system, nebo basové a kytarové kombo.

Nástroje se obvykle vyrábí z jednoho kusu speciálního dřeva ze stromu „tarara“ , které je specifické svou vysokou hustotou a tvrdostí. Díky těmto vlastnostem se mu také přezdívá „iron wood“ – železný strom.

Tento strom se donedávna vyskytoval pouze na jediném místě na Zemi a to v jižní Brazílii. Ironií osudu zůstává, že díky zásahu člověka a kácení deštných pralesů se tento strom v přírodě dnes již prakticky nevyskytuje a nástroj se proto začal vyrábět z umělých materiálů – ze speciálních „karbonových vláken“.

Vzácný nástroj se vyrábí v několika variantách a s různým počtem strun 8-, 10-, a 12-, a s různým laděním. Já používám dvanáctistrunnou alternativu, tedy šest strun v kvartovém (kytarovém) a šest strun v kvintovém (basovém) ladění.

Další zvláštností nástroje je, že basová část je obrácená a nejtlustší basová struna je dole, tedy přesně naopak, než jak je tomu u basové kytary.

Jednoduše řečeno tento nástroj spojuje výhody dvou nástrojů: basové kytary a kytary v jednom, ale způsobem hry a hudebním myšlením má STICK nejblíže ke klavíru.

 

                                                                                                 Mr. Stickman alias Radim Duda

 

Mr. Stickman – Radim Duda – Symphony on the Chapman Stick

 

 

Comments are closed.