Novinky na Váš E-mail

AKCE V OSTRAVĚ

Kalendář událostí

Září 2022
Po Út St Čt So Ne
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930EC

Nadcházející události

  • Nejsou žádné události.

AKCE V OKOLÍ

Embéčkem kolem světa (Michal Vičař)

2.11.2013

Celkově ujeto 35000 km, přes 4 světadíly, 22 států 

to celé za 180 dní v škodovce Jůlii – 40 let staré Škodě MB 1000 (únor- květen 2009)

 

Slovensko, Polsko, Litva, Lotyšsko, Rusko, Jižní Korea, USA, Mexiko, Guatemala, San Salvador, Honduras, Nikaragua, Kostarika, Panama, Kolumbie, Venezuela, Brazilie, Guyana, Surinam, Portugalsko, Španělsko, Francie, Německo, ČR

 

IDEA:

Sny jsou k tomu, aby se snily. Některé z nich se však zdají tak naléhavě, vracejí se – opět a stále znovu – až vytěsní všechno ostatní, až vás zcela ovládnou, a vy se uprostřed dne vytrácíte ze židle ve vaší kanceláři, abyste o zlomek sekundy později stáli na břehu Gangy, tajně se během obědní přestávky procházíte po rýžových polích, a zatímco se vaše rodina dívá na poslední díl Milionáře, vy sledujete východ slunce nad hladinou Pacifiku.

Toto je jeden z těch snů. A my jej chceme prožít.

 

POINTA:

K tomu, aby se naplnily lidské touhy, bývá většinou zapotřebí značný kapitál.

My chceme dokázat, že to tak nutně být nemusí. Naším cílem je s vynaložením minimálních nákladů procestovat čtyři kontinenty a uskutečnit tak cestu kolem světa. Naším kapitálem jsou elán, nápad a odhodlání.

 

——————————————————————————————————————————————————————–

 

    Michal Vičař, nar. 13.5.1985, Bc. Psychologie/Sociologie (FSS MUNI Brno), průvodce cestovního ruchu
role: fotograf, technické zázemí. Cestovatelské zkušenosti: 10.000 km napříč USA (trasa Minneapolis-Seattle-Los Angeles-Las Vegas-Denver- Minneapolis), dále např. Rumunsko, Ukrajina, Srbsko, Kosovo, Albánie, Turecko, Kurdistán, Laponsko…

   Martin Beťko,  nar. 22.1.1982, student Mgr. cyklu Žurnalistika, Bc. Mezinárodní vztahy (FSS MUNI Brno), 4 semestry Všeobecné lékařství. Role: novinář, zdravotník. Cestovatelské zkušenosti: cesta napříč Aljaškou, dále např. Rumunsko, Ukrajina, Srbsko, Kosovo, Albánie, západní Evropa…

 

dalčí informace na http://mbkolemsveta.cz/index.php

———————————————————————————————————————————————————————–

Velké Neznámo

Je mnoho otázek, které si musíme klást a na které musíme najít odpovědi ještě před tím, než se prvně dotkneme cesty.
Je mnoho otázek, na které se nás ptají a budou ptát jiní.

A pak je tu ještě jedna otázka – ta nejdůležitější.

Proč to vlastně dělat? Proč opustit pohodlí a všechno, co máme rádi, všechny naše blízkékvůli Velkému Neznámu?

Naše odpověď  je: Protože můžeme. A protože chceme.

Věříme, že si každý z nás po kouskách skládá svůj svět. Letmo zachycená věta, útržek rozhovoru, viděné i tušené – to všechno do sebe zapadá jako díly stavebnice, jako úlomky skla v krasohledu.

Výsledkem bude jiný životní pocit, názor, obraz světa.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

STARÉ EMBÉČKO JŮLIE OBJELO ZEMĚKOULI

Lidovky.cz

 

OLOMOUC – Svůj velký okruh kolem zeměkoule uzavřeli dnes odpoledne v centru Olomouce dva mladí cestovatelé. Za volantem 40 let staré Škody 1000 MB projeli čtyři světadíly, navštívili 22 států a na tachometr jim přibylo téměř 35.000 ujetých kilometrů.

Dobrodružná cesta kolem světa, kterou odstartovali vloni v září a která měla skončit v lednu, se jim nakonec prodloužila na devět měsíců. „Nemělo smysl se hnát, chtěli jsme si to užít. Svou roli sehrály i občasné administrativní průtahy s přepravou auta lodí,“ řekl jeden z dobrodruhů, Martin Beťko.

 

Zatímco sedmadvacetiletý Beťko považuje za nejhorší zážitek bouračku ve Venezuele, kdy je zradily brzdové destičky a srazili se s autobusem, jeho o tři roky mladší bratranec a spolucestovatel Michal Vičar nerad vzpomíná na cestu Sibiří.

 

Technicky byl totiž pro řidiče, ale hlavně pro Julii, jak mladíci svého autoveterána pojmenovali, nejnáročnější průjezd Transsibiřskou magistrálou. „Vůbec nejhorším úsekem celého našeho putování byla část cesty za ruskou Čitou,“ vzpomíná Vičar na nechvalně známý nedobudovaný úsek dálnice.

 

„Asfaltová cesta najednou končila, nezůstala nám jiná možnost, než se dvacítkou kodrcat přes kameny, bláto a potůčky. Asi 2000 kilometrů jsme jeli více než týden,“ doplnil. Za Chabarovskem se pak silnice naštěstí zase objevila, a tak mohli cestovatelé pokračovat do Vladivostoku, odkud se přeplavili do Jižní Koreje a následně do USA.

Vedle Evropy a Asie putovali mladíci i Severní a Jižní Amerikou. „Nejromantičtější byla cesta po západní Americe, když jsme projížděli legendární route 101,“ řekl Beťko.

 

Všechny navštívené státy dokládají i stovky podpisů a vzkazů na pokrčené kapotě jejich velikánského plechového cestovatele. Chybí mezi nimi jen korejština.

„V Americe nám Julču záviděli, takového veterána tam ještě neviděli,“ žertovali cestovatelé.

 

Během putování jim však mnohdy do smíchu nebylo. I když „embéčko“ před výjezdem prošlo kompletní generálkou, postupně mladíci upotřebili veškeré náhradní díly, které s sebou vezli.

Auto jim nevypovědělo službu ani po třech karambolech, které cestou nasbírali.

Expedici financovali hlavně ze svého, výrazně jim pomohli rodiče a částečně sponzoři.

„Měli jsme rozpočet asi na půl milionu korun, nakonec jsme kvůli kurzu dolaru utratili 600.000 korun. Nejdražší byly přesuny lodí,“ bilancuje Beťko.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zdroj: http://www.lidovky.cz/stare-embecko-julie-objelo-zemekouli-dse-/auto-aktuality.aspx?c=A090512_165756_ln-auto-aktuality_bat

Comments are closed.