Pocta Karlu Krylovi v Českém rozhlase Ostrava
4.3.2014Termín akce: 4.3.2014 | ||
Termín akce: 19:00 | až | 22:00 |
V pondělí 3. března si celá Česká republika připomene 20 let od odchodu Karla Kryla. A 12. dubna zase 70 let od jeho narození. Stranou nezůstane ani Český rozhlas Ostrava, tedy stanice, ve které kultovní písničkář natočil své debutové songy na legendární desku Bratříčku, zavírej vrátka.
V úterý 4. března se v hudebním Studiu 1 uskuteční koncert Pocta Karlu Krylovi. Vzdát hold mu přijdou jeho bratr Jan a členové sdružení Šafrán – Vladimír Merta, Petr Lutka a Dagmar Andrtová-Voňková.
„Chtěli jsme na osobnost Karla Kryla zavzpomínat společně s písničkáři, kteří mu jsou svou tvorbou nebo životním postojem blízcí. I proto padla vedle jeho bratra volba na členy Šafránu,“ upřesňuje dramaturgyně koncertu Monika Horsáková.
„Představí převážně vlastní písně. Vladimír Merta ale třeba slíbil, že zahraje i vlastní coververzi Krylových Monologů,“ dodává.
Veřejně přístupný koncert proběhne v hudebním Studiu 1 Českého rozhlasu Ostrava. Začíná v 19:00. Vstupenky za 150,- Kč lze zakoupit na recepci Českého rozhlasu Ostrava na ulici dr. Šmerala 2 nebo v Ostravském informačním servisu.
Vystoupení nebudeme vysílat živě, na rozhlasových frekvencích si ale o dva týdny později, přesněji 19. března, budete moci poslechnout záznam, a to v Koncertu Studia Noc. V té době by se také měl objevit video záznam na YouTube.
Karel Kryl
Plakát ke koncertu Pocta Karlu KryloviFoto: Český rozhlas
První básně a písně začal Karel Kryl psát už na střední keramické škole. Po maturitě v roce 1962 byl na umístěnku odeslán do teplické továrny, vyrábějící sanitní keramiku. V Teplicích začal s novými přáteli hrát autorské divadlo, pro které psal písničky. Už následujícího roku byl ale povolán na vojnu. Po více než dvou letech vojenské služby se Kryl do Teplic na chvíli vrátil a napsal první později slavné songy. Vznikly Anděl, Salome, Pieta…
V šestašedesátém roce to zkoušel v Olomouci jako výtvarník a textař hudební skupiny The Bluesmen. Kapela se zaměřila ale převážně na anglický repertoár, a tak spolupráce záhy skončila. V roce 1967 se Karel Kryl vrátil do Nového Jičína a napsal Morituri te salutant, Veličenstvo Kat a Píseň Neznámého vojína. Díky Miloši Zapletalovi začal nahrávat v ostravském rozhlase písničky, které se později staly páteří jeho první dlouhorající desky Bratříčku, zavírej vrátka.
V noci z 20. na 21. srpna 1968 vstoupily do Československa armády pěti států Varšavské smlouvy, aby potlačily zdejší obrodný proces. Koncem roku manželé Černí do rozhlasového pořadu Houpačka nasadili Krylovu píseň Bratříčku, zavírej vrátka. Jeden z později nejznámějších českých protestsongů 20. století si okamžitě získal posluchače.
www.rozhlas.cz/ostrava/