Novinky na Váš E-mail

AKCE V OSTRAVĚ

Kalendář událostí

Prosinec 2024
Po Út St Čt So Ne
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031EC

Nadcházející události

  • Nejsou žádné události.

AKCE V OKOLÍ

Za nosem za losem ( Rosťa Břéťa Popek)

1.11.2013

„Hei hei či hyvä päivä v zemi sobů i rosomáků, kde letní půlnoční slunce láká k nekonečným toulkám hlubokými divokými lesy nebo projíždce po nádherných řekách či jezerech.

 

Kde jaro s podzimem mají své krátké a úžasné kouzlo a psí spřežení či skútr patří k nutné zimní výbavě.“  Robert Bobi Šebek

 

Za nosem za losem ( Rosťa Břéťa Popek)

 

——————————————————————————————————————————————————————

 

 

 

Rosťa Popek zvaný Břéťa pochází z Opavy, ale poslední léta pravidelně migruje na sever Finska, které navštívil 8x.

V přítomnosti sobů, losů a lososů se zdokonalil v mlčenlivosti, kterou umně přetváří v obrázky, na kterých hrají hlavní roli želvy.

Povoláním kuchař, bez kterého si nikdo už dlouhá léta nedokáže představit naše akce.

Pokud zrovna nedlí ve Finsku, najdete ho s lodí na některé řece, nejčastěji na Moravici.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

——————————————————————————————————————————————————-

 

Laponsko

SápmiSameland, Lappland, Lappi, Лапландия     

 

Název Laponsko (laponsky Sápmi, švédsky Lappland, norsky Sameland, finsky Lappi a rusky Лапландия) označuje zemi obývanou kmeny Sámů, dříve nazývaných Laponci, dnes je však toto označení většinou považováno za hanlivé.

 

Leží v severní Evropě a zahrnuje severní část Skandinávie (Norsko, Švédsko a Finsko) a poloostrova Kola v Rusku.

 

Převážná část Laponska leží na severu za polárním kruhem. Západní část je hornatá, zvyšující se směrem k norské hranici. Nejvyšší horou je švédská Kebnekaise (2 106 m).

 

Na švédské straně směrem od hranice se nacházejí mohutné řeky tekoucí od severozápadu na jihovýchod. Na severovýchodě má terén podobu nízké plošiny se spoustou močálů a jezer, z nichž je největší jezero Inari ve finském Laponsku.

 

Podnebí je subarktické s řídkou vegetací, s výjimkou hustě zalesněné jižní části. Na sever od polárního kruhu panuje během zimní sezony polární noc a během letní sezony naopak polární den, během kterého se vyskytuje jev zvaný půlnoční slunce.

Sámové tradičně rozdělují rok na osm ročních období, namísto čtyř.

 

V Laponsku se nachází bohatství nerostných zdrojů, zejména železné rudy ve švédské části. Sob, vlk, medvěd a mořští i suchozemští ptáci jsou typickými zástupci místní fauny, stejně jako nesčetné množství hmyzu vyskytující se během krátkého léta. Oblast také oplývá množstvím říčních i sladkovodních ryb.

 

 

Původ názvu Laponsko lze najít ve švédském názvu Lappmarken („země Sámů“), kterým byla označována severní území obývaná kmeny Sámů. Z nich se vyvinula provincie Laponsko, která byla roku 1809 rozdělena do dvou částí, z nichž jedna spadala pod Švédsko a druhá pod ruské Finské velkoknížectví.

Švédské a finské Laponsko mají celkovou populaci 278 350 obyvatel na rozloze 298 686 km². Největšími městy jsou Rovaniemi a Kiruna.

zdroj : Wikipedia

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Comments are closed.