Novinky na Váš E-mail

AKCE V OSTRAVĚ

Kalendář událostí

Duben 2024
Po Út St Čt So Ne
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930EC

Nadcházející události

  • Nejsou žádné události.

AKCE V OKOLÍ

Máte to spočtený – rozhovor s Kapitánem Kidem

3.10.2013

Máte to spočtený – rozhovor s Kapitánem Kidem

( Belmondo)

 

Těžká situace představovat legendu. Už proto, že Kid se tak nebere a když tak s ironii a nadhledem.

 

A protože se s ním vždycky rádi potkáváme a jelikož se jeho samotného už zeptali mí předchůdci snad úplně na všechno, zvolil jsem formu povídání trošku jinou.

Inspirovala mě příhoda z letošní zimy, kdy probíhala jedna neúspěšná volba prezidenta za druhou a kdy ze dne den vznikla iniciativa pracovně nazvaná KáKánaHá aneb Kapitán Kid na Hrad.

 

Republika stále neměla prezidenta. Těžko se hledal pro všechny strany přijatelný kandidát. Tak se na scéně objevuje kampaň „Gott mit uns“, jejíž cílem bylo dotlačit Karla Gotta na Hrad.

Hokejisté nezůstávají pozadu, kandidatura Dominika Haška na sebe nenechá dlouho čekat. Následují další – havíři, včelaři, myslivci, ženy,…

A trampové? Samozřejmě nezůstávají pozadu. Na konspirační schůzce v pražském P-klubu v Trojické se vybírá ze žhavých kandidátů. Jednoznačně vítězí Kapitán Kid, což samozřejmě v tu chvíli ještě netuší.

Tiskový mluvčí Cimbura se ujímá úkolu nejdůležitějšího, získat mistra pro kandidaturu.

Akce je korunována úspěchem a Cimbura na vše strany vysílá svou depeši: „Kid kandidaturu přijal a hledá beranici na projev 25.2. na Staroměstském náměstí.“

Kampaň se rozjíždí na plné obrátky a nebýt nečekaného zvolení Václava Klause….

1. Mistře, jistě rád čtete literaturu. Je vaším nejoblíbenějším autorem Jaroslav Velinský nebo Václav Rabský?

Oba je mám rád. Ale radši toho prvního, protože mi značně přispívá k důchodu.

 

 

2. Víme že rád vaříte. Prozradíte trampským čtenářům nějaké oblíbené jídlo nebo snad i recept?

Ech… Nejradši mám topinky. Krajíčky chleba osmažit dočervena na oleji, pak natřít česnekem, pokapat polévkovým kořením (varianta: worchester) a namazat nějakým chutným taveňasem. Lze i poklást plátky sýra ementálského typu – a máte-li na zahrádce libeček, položte navrch dva tři lístečky. K tomu konvici dobrého čaje… Dobrou chuť.

 

 

3. V jednom rozhovoru jste uvedl, že vaší inspirací jsou i skladatelé jako Dvořák, Brahms, Mozart či Beethoven. Angažoval byste některého z nich na společnou tvorbu či vystoupení?

Dvořáka. S tím bych se snadno domluvil. S Mozartem by zase mohla bejt sranda… Brahms by možná nechtěl. S Beethovenem bych si asi rozuměl, i když německy moc neumím; jednou hrál nějaký šlechtě, která se přitom bavila, chodila si pro pivo a pro párky… A Ludva zavřel piáno a povídá: „Prasatům nehraju.“

 

 

4. Píšete knihy, skládáte písně, malujete obrazy – je vůbec nějaký umělecký obor, který jste dosud svou činností neobohatil?

Jasně. Třeba balet, ten mi nikdy moc nešel.

 

 

5. Kdyby ve třetím kole prezidentských voleb nebyl zvolen nový prezident, byl byste navržen jako trampský kandidát, jakým byste byl prezidentem?

Snažil bych se stát diktátorem s neomezenou mocí. Načež bych dal zavřít na doživotí bratry Nedvědy… Možná i někoho dalšího.

 

 

6. Mistře, kdy hodláte svá hluboká životní moudra „vtesat“ do stránek memoárů?

Nejspíš nikdy, protože v mém životě se nevyskytovala jen moudra – dokonce bych řekl, že těch nemouder bylo mnohem víc. Musel bych lhát, abych si nepokazil image – a já lžu nerad.

 

 

7. Původně jsem chtěl vést rozhovor pouze o literatuře, ale přiznám se, že takovým znalcem žánru krimi a sci-fi nejsem. Takže mohli

bychom najít společně sdílenou literaturu? Ferda mravenec? Mladá garda? Němý Bobeš? Němá barikáda?
Co třeba Božena Němcová? Taková Babička…

 

 

8. Kde ráčíte kupovat šle a podvazky?

Ach! Opět ti protivní novináři! I kdybych něco z toho používal, neřekl bych to. Byla by to reklama.

 

 

9. Mistře, jakou zásadní  myšlenku byste chtěl touto cestou sdělit lidstvu?

Jestli to takhle půjde dál, máte to spočítaný.

 

 

Dodnes mne to neuskutečněné prezidentství mrzí. Ve skrytu duše jsem si už představoval Kida vcházejícího do prezidentské lože za zvuků tradičních fanfár z Jenoféfy. Nad hradem by tou dobou do dáli zářil obrovský woodcraft,….

                                                                                             

                                                                                                                                                                 Belmondo

 

Comments are closed.