Novinky na Váš E-mail

AKCE V OSTRAVĚ

Kalendář událostí

Duben 2024
Po Út St Čt So Ne
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930EC

Nadcházející události

  • Nejsou žádné události.

AKCE V OKOLÍ

Ženy Divokého západu

3.10.2013

ŽENY DIVOKÉHO ZÁPADU

 

První ženy, které přišly na Západ, byly ladies – manželky důstojníků, kazatelů a misionářů. Lehké děvy do tančíren přišly později a bylo jich víc, ctihodnost si opatřily svatebním obřadem. Pak už se nikdo nestaral, co dělaly dřív.

 

Legendy a Hollywood vykreslily ženy na Západě jako romantická a krásná stvoření. Mezi starými fotografiemi sotva takovou najdete.

K legendě ovšem také patří, že západ dobyli ušlechtilí křesťané, jejichž hlavní zábavou bylo zpívání žalmů v kostele. Takových bylo však opravdu zanedbatelně.

Většinou se sem stahovali lidé, kteří na Východě neuspěli a obvykle utíkali před šerifem. Z těch se stávali falešní hráči, zloději, pasáci, děvky a majitelé saloonů.

Říkalo se jim HONKYTONKERS, podle míst jejich podnikání – honky tonků. K prvním patřil saloon, který zřídil George waltera ve stanu.

Brzy měl deset děvčat, o kterých nikdo nevěděl odkud přišly. Prodával jejich těla zlatokopům a traperům.

 

Často bylo v novém městě takových podniků tucet i víc dřív, než se kazateli podařilo postavit kostel. Stany vystřídaly sruby a nakonec cihlové budovy. Nebyly pohledné, ale měly lítací dveře a špatnou pověst, a o to hlavně šlo.

 

Město Corinne v Utahu mělo 19 saloonů, dvě tančírny, větší počet heren a 80 mladých ladies, kterým se tenkrát říkalo „ušpiněné hrdličky“. Jezdily sem rády. Bylo to příjemnější než vařit fazole a prát doma v Kansasu.

Ti, kteří je sem dopravovali, byli často vážení muži. Mr. Asa Mercer importoval z New Yorku  do Seattlu víc než 300 děvčat ve věku 15 až 25 let.

Muži ho za to z vděčnosti zvolili poslancem a udělali z něj prvního prezidenta univerzity státu Washington. Mercer se sám s jedním z děvčat oženil.

 

                                                                     by Macík

Comments are closed.