Novinky na Váš E-mail

AKCE V OSTRAVĚ

Kalendář událostí

Duben 2024
Po Út St Čt So Ne
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930EC

Nadcházející události

  • Nejsou žádné události.

AKCE V OKOLÍ

Malá Ostrava s velkým aplausem – Janikula

4.7.2013

 

Malá Ostrava s velkým aplausem – Janikula

 

V pátek 12. dubna 2013 se v ostravském klubu Parník konal další ročník minifestivalu písničkářů Malá Ostrava.

Festival již léta dává příležitost mladým písničkářům zahrát si na prknech známého ostravského klubu a na závěr jako bonus vystupuje vždy některá z písničkářských legend.

Nové a fakt pěkné fotky od Marťana najdete na:

https://picasaweb.google.com/109350039396855901190/MalaOstrava02?feat=email

Když jsme s Marťankou bývali před léty ve štábu havířovské Porty, vůbec nás tenkrát nenapadlo, že po létech budeme vzpomínat s nostalgií a hrdě vyprávět, že jsme tenkrát osobně byli u toho když mnozí dnes slavní teprve ochutnávali z kalichu slávy a s pokorou pokoušeli před plnými sály prkna, která znamenají svět. Jak šel čas tak některé festivaly ztratily svoji noblesu , některé zcela zanikly jiné svůj boj o přízeň posluchačů teprve vedou. Moc fandím takovým bláznům jako jsou Milan Kaplan , Mlok , Zajac , kteří dají nezištně (často i ztrátově) svoji energii i prostředky do svých snů a zorganizují večer krásné muziky s krásnými lidmi, kteří dali do svých písní celou svoji osobnost i srdce. Těm kteří jste tam nebyli posílám alespoň pár těchto fotek, abych také mohl přispět svojí“ troškou do mlýna.“ A třeba za dvacet let budeme s hrdostí vyprávět, že jsme byli u toho když se novodobí „Nohavicové“ teprve drali do síně slávy. Marťan

 

 

Letošními vystupujícími byli Kofe@Vlna, Pavel Tabásek, Edo Klena, René Souček a jako hvězda večera Pavel Dobeš.
Michal Bystrov, který měl také vystoupit, se bohužel z důvodu nemoci omluvil.

 

Večer zahájili Kofe@Vlna, původem také z Ostravska, kteří v současné době působí v Olomouci.    Na pódiu to nejsou žádní nováčci, už s dřívější kapelou I.C.Q. získali například cenu Krtka na festivalu Zahrada v Náměšti na Hané, v této sestavě spolu hrají již skoro rok a tak nebylo divu, že jejich svěží písničky diváky patřičně rozehřály.

Tentokrát přijeli jako duo, přestože posledních několik koncertů už mají i sympatickou flétnistku a jejich muzika je tak opět o něco bohatší.

Kluci nasadili vysokou laťku.

 

 

Dalším vystupujícím byl Pavel Tabásek z Jasenné, který kromě sólového hraní vystupuje také se svou kapelou Partyja v různých personálních variantách. Ani Pavla si jistě pořadatelé

nepozvali náhodou, i on byl jak s Partyjou (tehdy ještě Tabáskovou partyjou), tak sám úspěšný na Zahradě.

A například loni získal cenu Krtka na Folkové růži, která organizuje soutěž o Krtka pro písničkáře poté, co se festival Zahrada přestal konat.

Jeho valašský temperament a bezprostřednost si také snadno diváky získaly (a musím přiznat, že kamarády i jeho tradičně vynikající slivovica) a snad jen díky snaze dodržet časový harmonogram už nedošlo – i přes potlesk diváků – i na přídavek.

 

 

Pavla na pódiu vystřídal Edo Klena a zazněla díky tomu i slovenština.

Se svým doprovodem ve folkrockovějším stylu a neotřelými texty osvěžujícím způsobem připomněli, že slovenská scéna, byť na českých pódiích ne moc často představovaná, také pestře a zajímavě žije.

Myslím, že celý klub se příjemně bavil.

 

 

 

 

Posledním muzikantem, který před přestávkou završil vystoupení mladých písničkářů, byl René Souček z Fajneho-Mjesta (což je Frýdek-Místek, jediné s pomlčkou Fajne-Mjesto, jak René zpívá v jedné ze svýchpísniček, která se dokonce stala neoficiální hymnou v tomto městě).

Slyšet jsme mohli především rychlejší a vtipné písničky (na které publikum reagovalo smíchem) a i přestože René má ve svém repertoáru i kousky velmi romantické, v nabitém Parníku (ano, řada diváků musela i stát, protože místa k sezení už došla) zařadil především takové, které do rozjařené atmosféry zapadly lépe.

Od té doby, co byl (stejně jako například Kofe@Vlna a někteří další mladí písničkáři) vybrán jako předkapela na jeden z koncertů Tomáše Kluse, vystupuje s perkusistou Markem Hlostou.

A že měl úspěch i tady, potvrzovalo i pochvalné vyjádření, dotaz na cédéčko a zájem o termín křtu od samotného Jarka Nohavici, který se jako divák taky v Parníku objevil.

 

 

 

Po přestávce už patřila pódiová prkna Dobešovým. Ano, Pavel Dobeš tentokrát nehrál s Tomášem Kotrbou, ale vzal si rodinnou posilu. Kromě známých hitů (jako třeba Jarmila, Blažek) si i publikum přímo žádalo některé písničky, které by tady v Ostravě samozřejmě nesměly chybět (například Zapomenutý trumf).

Byla to velmi pěkná a příhodná tečka za tímto náramně vydařeným festiválkem. Takže se, doufám, můžeme těšit, že zase za rok…? :-)

 

 

 

                                                                                         Jana Mojžíšková (Janikula)

 

Další fotografie najdete na  http://mojanina.rajce.idnes.cz/Mala_Ostrava%2C_Parnik%2C_12.4.2013/

 

 

Comments are closed.