Novinky na Váš E-mail

AKCE V OSTRAVĚ

Kalendář událostí

Duben 2024
Po Út St Čt So Ne
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930EC

Nadcházející události

  • Nejsou žádné události.

AKCE V OKOLÍ

Potápění na Floridě – Lukáš Pařez Brychlec

13.2.2013

Můj dobrý kamarád Pavel Karásek se letos v lednu definitivně přestěhoval i s rodinou do města Fort Lauderdale na Floridě. Protože to ale není jen můj kámoš, ale taky hlavně můj buddy, tak to poslední, co mi při našem loučení řekl bylo: „Doufám, že se spolu brzy snoříme v jeskyních Floridy.“ A já mu na to odpověděl: „Jasně, sežeň letenku a idem na to.“

 


Potápění v  jeskyních severní Floridy

Nahlédnutí do některých zatopených jeskynních systémů v USA
UW Kamera: Pavel Karásek (Joch)
UW doprovod a kibic Lukáš Brychlec (Pařez)

Lukáš Brychlec, zvaný Pařez je onen tajemný muž z titulní stránky sekce WESTERN na těchto stránkách. Muž mnoha zálib( kupř. koně a potápění) v civilu majitel spolehlivé autoopravny v Ostravě. Muž, který vás v životě nikdy nenechá ve štychu.

 

Uplynulo pár měsíců a jednoho květnového večera zrovna u večeře zvoní telefon. Odcházím ho prudně zvednout s domněnkou, že zase nějakému mému klientovi nejde nastartovat auto a potřebuje můj okamžitý zásah. A on to Joch (Pavel). No nic, večeře pomalu vystydla a po nějaké době začala i osychat. My dva jsme furt kecali jako dvě pavlačové drbny. Až se mne Joch jen tak mezi řečí zeptal, jestli bych si jako automechanik troufnul vyměnit motor na fiatku 500 (předchůdce malucha).  Má odpověď – NO problemo. A co tak sehnat nějaký motor z malucha někde v Polsku, udělat na něm GO a i s převodovkou poslat do USA? Opět – NO problemo.

No tak super bal si kufry mám pro tebe letenku. COOO?

No prostě Jochův známý, Mike, je trošku trhlý Američan, co má venku velké Volvo 80, jachtu za milion a bazén za dva, ale v garáži mu stojí maluch s vygajdaným motorem a on ho chce dát do pořádku. Zaplatí mi letenku, motor, práci na GO, přepravu motoru letadlem, a navrch přidá 500$.

 

A tak se stalo, že v půli srpna stojím na mezinárodním letišti Miami a potím se jak vrata od chlíva. Na vozíku mám tři zavazadla narvaná na maximum potápěckými instrumenty, dále potápěckými instrumenty a několika krabičkami šroubků a těsnění, co jsem zapomněl přiložit do bedny s motorem a v nejmenším zavazadle mám potápěčské instrumenty, košili, kraťasy a ponožky.

 

Po hodině čekání vidím přicházet známou postavu v hasičském oblečku a se slovy sorry, trafic, mne tímto uvítal v Americe.

Má první otázka byla –  „Hele takový hic tu je pořád, nebo jenom dneska.“ „Hic? Vždyť ta hala je klimatizovaná.“ A pak jsme vyšli ven….

 

Poznatek č.1:

 

Floridské klima = česká sauna

Příště si vezmu méně oblečení a přidám potápěčského vybavení.

 

První tři dny byly pro mne očistec. Při pokusu o ochlazení jsem si stoupnul pod sprchu a zjistil, že voda označená jako studená má ve skutečnosti kolem 30st. Tak jsem se osušil a zjistil, že mi ručník od minulého dne neuschnul. Asi to bylo tím že vlhkoměr ukazoval 80% vlhkost. Ještě že u Jochů mají sušičku.

 

Práce při výměně motoru šla dobře – hlavně díky klimatizaci a proto jsem byl za pár dní nachystán u plně naloženého Jochova Jeepu k druhé – té zábavnější části mého pobytu.

Cesta na sever Floridy je zdlouhavá a únavná. Jeli jsme skoro celou cestu po dálnicích a na mýtném padlo prvních 25$. Trochu jsem se začínal obávat o své vydělané pětikilo, ale nakonec se ukázalo že na týden potápění je to dostatečná zásoba. Na severu je příjemnější teplota, i vlhkost a daleko méně černochů.

 

Poznatek č.2

Jih Floridy = černá Florida (až 80% obyvatel) = na nic se neptat.

Černochovi nejde rozumět a on nechce rozumět vám. Raději si počkat na bělocha.

Naštěstí Joch cestu znal a tak jsme brzo ráno zastavili u potápěčské základny ve vesnici Luravil, přímo v srdci zatopených jeskynních systémů. Základna patří známému jeskynnímu potápěči Billu Rennakerovi. Ubytovali jsme se v malém domku se třemi ložnicemi, dvěmi koupelnami, kuchyní a obývákem a Joch usmlouval potápěčskou slevu na 20$ za osobu.

Poslední, co nám zbývalo k dokonalosti byly prázdné lahve. Tento nedostatek jsme záhy vyřešili a já poprvé viděl jak se fouká v Americe. Plnírna byla pro mne jak z filmu StarTrek. Kompresor byl větší než naše auto, na stěně kontinuální míchačka pro nitrox i trimix, kyslíkový booster, a kaskáda byla z šesti vyřazených 600barových lahví původně z nějaké letadlové lodi. Každá láhev měla obsah cca 400litrů a byla pokrytá betonovou vrstvou. Z panelu na kterému dominuje obrovský budík (bohužel v PSI) vede 5 šestimetrových plnících hadic. Hadice se pohodlně dotáhnou až do auta, kde se pomocí zvláštních rychlospojek napojí na ventily a za pár minut je natankováno.

 

Poznatek č.3

V Americe platí heslo, že čas jsou peníze a to i u plnění flašek. Proto pozor odstraňte z jejich dosahu vše, co nesnese teplotu alespoň 100 st..

Protože se mi nechtělo přepočítávat PSI na bary tak vlastně nevím (spíše nechci vědět) s jakým tlakem v lahvích jsme vyrazili do naší první jeskyně, ale ve vodě po ochlazení bylo v mém 200 barovém dvojčeti 2x15l celých 265 bar.

 

Poznatek č.4

Na Floridě je potřeba používat 300 barové manometry a kontrolu provádět raději až ve vodě po ochlazení.

 

Peacock springs

Národní park. Prales, pod nímž je spletitá síť několika vzájemně se prolínajících jeskynních systémů. Některé vstupy jsou upraveny pro  potápěče. Peacock I, Peacock II – Oringle Grove, Peacock III, Chalenge sink, Olsen Sink. Vstup do parku je zpoplatněn 10$. Největších objevů zde dosáhl v 80tých letech Check Exley, jehož výkony vzbuzují obdiv a mnohé z nich nebyly doposud překonány – a to i za použití skútrů a uzavřených okruhů.

 

Cow spring

Tuto nádhernou a hlubokou jeskyni má ve své správě Národní speleologická organizace (NSS – CDS) a vstup do ní je povolen pouze členům společnosti. Protože jsem členem České speleologické společnosti podařilo se mi usmlouvat vstup, ale musel jsem si zaplatit členství a zaregistrovat se jako člen NSS(40$ na rok). Vyplatilo se to. Je to těžká jeskyně, ale podle mne nejhezčí ze všech, co jsem navštívil. Bohužel díky velmi komplikovanému vstupu, kde se musí potápěč prohrabávat několika úzkými restrikcemi mám fotky pouze z hladiny.

 

Little River

Vyvěračky z jeskyně Little River plní koryto řeky Suwannee river, pod níž se celý labyrint nachází. U vstupu je poměrně silný protiproud, který ustává při proniknutí dál do systému. Vývěry jsou v rekreační lokalitě a není tam žádné potápěčské zázemí, ale zato je to zdarma.

 

Ginnie springs

Nejznámější z Floridských jeskyní. Velmi turisticky vytížená a velmi drahá záležitost (25$ den + 10$ auto). Je to vlastně turistické letovisko u řeky s obchodem, kempem, půjčovnou lodiček a všeho možného. Díky značné viditelnosti, a to i v řece se zde mohou potápět všechny stupně potápěčů od OWD po Cave. Jeskyně má tři hlavní vyvěračky Devil´s Eye, Devil´s Ear, Little Devil – přístupná pouze za použití side mount.

Potápění v obou vyvěračkách je na poprvé velmi fyzicky náročné. V celém systému je velmi silný proud a potápěč se musí nejprve naučit využívat krytá zákoutí a výčnělky pro pohyb kupředu. V mnoha místech je proud tak silný, že se nedá pohybovat pomocí ploutví, ale musíte se přitahovat od výčnělku k výčnělku pomocí rukou. Já jsem si při prvním ponoru připadal jako nudle v bandasce. Má to i svou dobrou stránku. Pokud byste se ztratili, tak stačí se nechat unášet proudem, krýt si hlavu a ono vás to nakonec vyplivne ven.

 

Blue Grotto

28 metrů hluboká šikmá kaverna hojně navštěvovaná rekreačními potápěči. V 10ti metrech je výcviková plošina. Skvělá viditelnost, zázemí – obchod, sprchy, poplatek 15$.

 

Devils Den

Jeskyně s otevřeným stropem. Uprostřed jeskyně velké jezero s křišťálovou vodou. Vhodné pro focení a výcvik na cave certifikaci. Venku velké zázemí s foukáním a obchodem. Jeskyně je uprostřed obrovského campu v nádherném prostředí. Camp 10$ za místo.

 

Madison Blue springs

Nádherná jeskyně s poměrně silným vývěrem do řeky Withlacoochee river. Vstup do jeskyně je poměrně úzký a má silný protiproud, ale po jeho překonání se vše uklidní a otevře se do celé krásy.

 

Twin Cave

Tajemná vyvěračka uprostřed řeky Chipola river dostupná pouze lodí. Loď pro 6 potápěčů se dá najmout za cca 50$ na osobu. Je to cena s foukáním a pitím na celý den. Cesta lodí po klidné řece trvá asi 35 minut. Při dojíždění je třeba dát pozor na potápěče končící ponor, protože jeskyně je opravdu v plavební dráze. Uvnitř zatopeného labyrintu je bohatý život. Sumci, úhoři, spousta raků a v hlubších částech jeskyně jsme viděli několik Macarátů jeskynních. Jeskyně má dva rozdílně hluboké tunely jež jsou vzájemně propojeny dvěmi asi 30m hlubokými vertikálami. Potápěč se nemusí vracet stejnou cestou, ale při dostatečné zásobě plynu si udělá krásný okruh.

 

Jackson Blue

Obrovský černý vchod do jeskyně chrlí spoustu vody do koryta Chipola river. Silný protiproud se dá zvládnout díky velkému průřezu chodeb. Některé sály jsou opravdu gigantických rozměrů a pokud bychom chtěli jeskyni více poznat museli bychom tu potápět nejméně měsíc v kuse.

Po týdnu potápění jsme se vrátili do  Miami dobití jak cigánské hračky. Filmy jsem dofotil do posledního snímku, v kapse zbylo tak akorát na pivo, no a  na vraky lodí ležící u pobřeží si musím počkat do příště. Doufám že to bude brzy.

Comments are closed.