Novinky na Váš E-mail

AKCE V OSTRAVĚ

Kalendář událostí

Prosinec 2024
Po Út St Čt So Ne
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031EC

Nadcházející události

  • Nejsou žádné události.

AKCE V OKOLÍ

Bluegrass Comeback (Opava)

4.2.2012

Opavská bluegrassová skupina

 

BLUEGRASS COMEBACK – návrat k bluegrassu

 

Zcela záměrně byl 6. leden (narozeniny E.Scruggse, jednoho z největších světových banjistů) 1997 určen jako den vzniku opavské skupiny s názvem BLUEGRASS COMEBACK. Proč zrovna toto datum, to je jasné (Scruggsovy narozeniny jsou pro nás symbolem a jako rodinné trio skupina začala hrát koncem prosince 1996) a název vlastně dal skupině náš dlouholetý přítel, výborný zpěvák a mandolinista těšínských Vrtáků Standa Feruga, když mi v reakci na zprávu o vzniku skupiny popřál „… ať se ti ten comeback podaří“.

Původně se jednalo o rodinné seskupení (moje žena Eva baskytara, syn Tomáš kytara a já banjo) a hráli jsme pouze instrumentálky. Od června r. 1998 jsme však změnili složení i zaměření kapely – dnes má Bluegrass Comeback pět členů. Náš styl snad lze umístit na rozhraní tradičního a moderního bluegrassu, repertoár je tvořen skladbami skupin Seldom Scene, Stanley Brothers, Osborne Brothers, Country Gentleman, Nashville Bluegrass Band, Lonesome River Band, hrajeme také skladby Petera Rowana či Billa Monroea.

Stylu odpovídá také tradiční oblečení členů skupiny na pódiu – sako, kravata, klobouk apod., zcela ve shodě s výrokem otce bluegrassu, Billa Monroea : „You cannot play the bluegrass music in the striped pants.“ (Nemůžete hrát bluegrass v proužkovaných kalhotách). .

. V repertoáru jsou také  instrumentální skladby – ty vybírá především kytarista a lze zde nalézt skladby Davida Griera, Dana Craryho, Steva Kaufmanna, Tonyho Rice apod.

Po změně obsazení v roce 2010  základ zpěvu tvoří zejména ženské hlasy (vedoucí hlas zpívá buď Lenka nebo lva, občas ale i Karel),proto   změnili jsme příslušným způsobem repertoár.

Hrajeme pořád bluegrass, věrni svému názvu, ale bluegrass ženský. Snad něco ve stylu Rhondy Vincent. Laurie Lewis nebo podobně . Všechno je pochopitelně v angličtině.
 

Sestava kapely  (leden 2010):

1) banjo, zpěv, leader – Pavel Juřena
2) baskytara, zpěv – Eva Juřenová
3) kytara (host kapely) – Tomáš Juřena
4) dobro, zpěv - Karel Soukop
5) mandolína, autoharfa, zpěv – Iva Foltýnová
6) housle – Vláďa Peška 
zpěv, v budoucnu kytara – Lenka Bachoříková

 

Kontakt:
pavel.jurena@mediumsoft.cz

 

Rok 2009 – rok kapelní pauzy a „nadechnutí“. Proč?  Museli jsme bohužel přerušit činnost z důvodů zdravotních na straně Honzy Sabola a z důvodu soukromě-pracovních na straně Honzy Meisla. Kapela ale zkoušet a hrát nepřestala, intenzivně jsme sháněli náhradu či nové muzikanty.
Záchranu do kapely přivedl Vláďa Peška – objevil zpěvačku Lenku a Karel Soukop – přivedl (již dříve objevenou) mandolinistku Ivanku.
Po několika intenzivních zkouškách to tedy zkoušíme opět na veřejnosti:
12. 12. 2009 Bluegrassové návraty – znamenají symbolicky i návrat Bluegrass Comebacku na scénu!!!

Rok 2010 – 13. rok kapely
V nové sestavě, ustálené roku 2009, kdy odchozího kytaristu a mandolinistu nahradily dámy – mandolinistka Ivana Foltýnková a zpěvačka Lenka Bachoříková. Tato nejnovější sestava hraje bez stálého kytaristy, občas hostují dřívější hráči – Tomáš Juřena nebo Martin Vitásek.

Příslušně byl obohacen také repertoár kapely, v němž významné místo zaujímají dívčí vokály, většinou skladby kapely Rhondy Vincent, Osborne Brothers, Laurie Lewis aj.

 

Rok 2000 – složení BGC

Tomáš Juřena – kytara, dobro

Na kytaru hraje od prosince 1996, od začátku veden k bluegrassu, poctivě cvičí podle tabulatur výše zmíněných velkých amerických vzorů. Většinu sól si však již dnes vymýšlí sám a dbá především na jejich melodičnost. Ve svých 16 letech má pevné místo na české bluegrassové scéně. Na festivalu Jesenický nugget v Jeseníku ’98 získal cenu za hru na kytaru, ve skupině je pravděpodobně nejlepším instrumentalistou.

O prázdninách 1998 začal hrát na dobro a také díky tomu se BGC začal orientovat jednak na repertoár skupiny Seldom Scene, jednak na tvorbu zpěváka Petera Rowana.

Tomáš hraje na kytaru Martin D28, postavenou O. Holoubkem a na dobro z dílny pana M.Ulmy.

Má rád plyšáky, rád chodí do přírody, kromě bluegrassu poslouchá i jakoukoliv jinou muziku (s výjimkou techna), rád jí chobotnice.

 

Eva Juřenová – baskytara, zpěv

Původně jsme chtěli kontrabas, ale pak jsme zjistili, že to je na dvoupokojový panelákový byt skutečně příliš velký nástroj – východiskem tedy byla baskytara. Eva si dnešní hrou na basu vyplnila svůj dlouholetý  sen. Hraje od ledna 1997 a cvičí stejně poctivě jako Tomáš. V repertoáru existuje několik skladeb, ve kterých Eva také zpívá.

Učaruje jí zpěvák s hlubokým hlasem, ráda poslouchá klasickou hudbu hranou na kytaru, ale také např. peruánský folklór. Má ráda pohádky.

 

Jan Meisel – mandolína, zpěv

28 let bluegrassu v různých severomoravských bluegrassových skupinách (naposledy Modřina Ostrava) mluví samo za sebe. Po rozpadu Modřiny dostal několik nabídek, všechny vyzkoušel a nakonec zakotvil u nás. Díky Honzovi jsme přestali hrát pouze instrumentálky a začali jsme bluegrass také zpívat (je možné hovořit o bluegrassu bez zpěvu ?). Honza má vynikající tenor, v repertoáru skupiny je několik skladeb, kde Honza zpívá vedoucí (lead) hlas.

Honza dnes hraje na mandolínu F5, model „Fern“, postavenou O. Holoubkem.

Honza je neúnavný „slavič“ jmenin, narozenin a jakýchkoliv jiných příležitostí své početné rodiny a příbuzenstva. Rád chodí na plesy a zpívá v Chuchelné v kostelním sboru.

Jan Sabol – kytara, zpěv

Přišel k  nám z kapely Second Caffe. Jeho hlas zcela jistě zaujme i posluchače, kteří toho o bluegrassu mnoho nevědí. Je vedoucím zpěvákem (lead vocal) skupiny. Na Moravském vrabci ’99 v Karviné dostal za svůj vokální projev cenu poroty. Hraje doprovodnou kytaru, bluegrassu se věnuje přibližně šest let.

V brzké době bude hrát kytarové doprovody na nástroj Martin H000, který speciálně pro něj momentálně staví O. Holoubek.

Honza má zálibu v dívkách a whisky a rád na tohle téma také zpívá (zejména píseň P. Rowana „Moonshiner, kde se autor vyznává ze stejných zálib). Honza rád chodí na vandry.

 

Pavel Juřena – banjo, kapelník

28 let bluegrassu – Červotoči Frýdek-Místek, Bluegrass Nova Olomouc, Vrtáci Český Těšín a hostování ve spoustě dalších kapel. Po odchodu od Vrtáků jsem chtěl hraní pověsit na hřebík, pak mě ale přemluvil můj syn – založení Bluegrass Comebacku tak vlastně částečně inicioval i Tomáš.

Dnes hraju na kopii banja Gibson Granada, postavenou P. Janiššem.

Mám rád bluegrass, newgrass a jejich odvozeniny, ale také poslouchám folklór náš – cimbálovku, i folklór jiných zemí (flamengo, irskou a skotskou hudbu, poslouchám i arabský folklór). Rád dobře jím a líbí se mi velké limuzíny.

 

Hrajeme po celé republice, na festivalech, přehlídkách, klubových večerech apod., namátkou Banjo Jamboree Kopidlno, Bluegrassový večer Horná Poruba (SR), Jesenický nugget, Moravský hrozen Hustopeče, European Bluegrass Band Championship Vídeň, Jamboree Strakonice, Bluegrass Vodranty Čáslav, Dotkni se Písku, pravidelné bluegrassové večery ve Sloupnici, Bluegrassová pouť na hradě Sovinci, Mohelnický dostavník, Jamgrass v Jindřichově Hradci, Folkový výprodej ve Studénce, Country Širák v Opavě apod. Připravujeme se na vystoupení v rámci EWOB 2000 (European World of Bluegrass) v Holandsku, snad letos vyjde Dobrofest v Trnavě. Český rozhlas Olomouc natočil s naší skupinou hodinový pořad.

Comments are closed.