Novinky na Váš E-mail

AKCE V OSTRAVĚ

Kalendář událostí

Květen 2019
Po Út St Čt So Ne
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031EC

Nadcházející události

  • Nejsou žádné události.

AKCE V OKOLÍ

Celtic Cross

19.1.2012

 

Ostravská kapela CELTIC CROSS

Kapela vznikla na podzim 2000 v Ostravě, kdy se sešlo pět nadšenců, kteří se rozhodli, že budou hrát a šířit po naší vlasti irskou a skotskou tradiční muziku. Hlavními tahouny tohoto ansámblu byli v té době kytarista Michal Klimeš a flétnista Vladimír Šodek. Kapela začala hrát pod názvem Celtic Cross.

První krůčky na hudební scénu vedly do ostravského hudebního klubu Boomerang. Pak už následovaly různé festiválky a ježdění po ostravských klubech a hospůdkách. V té době se kapela seznámila s  asi jedinou ostravskou “irskou” tanečnicí Alenou Gaálovou, s jejímž tanečním uskupením Galtish dlouho spolupracovala. Velmi zajímavou zkušeností bylo dvouměsíční vystupování se Skupinou historického šermu RSG na hradě v Hradci nad Moravicí.

Ani tato sestava kapely ale nevydržela – rozpadla se po prázdninách roku 2003. Netrvalo však dlouho a našli se další náhradnící, kteří v Celtic Cross vydrželi, v následujícím složení: Radka Tihelková (housle), Marta Kotalová (akordeon), Vladimír Šodek (flétny), Alena Gaálová (bodhrán a flétny) a Michal Klimeš (kytara a baskytara), Zdeněk Chovanec (kytara) a Jakub Tengler (bicí).

Skupina hrála  irské a skotské tradicionály.V zimě roku 2004 kapela nahrála své první demo CD a později CD Celtic cross živě, sestříháno ze tří koncertů z turné. Projela a absolvovala neskutečné množství koncertů.Ve finále Moravského vrabce se umístila na druhém místě. Největším úspěchem byla účast na Zahradě 2004, kde v soutěži o Krtečka obsadila druhé místo a získala tak tuto prestižní cenu, první místo na Mohelnickém dostavníku a Tovačovském portále.

Kapelou v jejím dlouholetém působení prošli takoví muzikanti jako David Vysloužil, David Valenta, Petra Olajcová, Veronika Vlčková, Tomáš Sevránek,  a mnoho dalších. Vzhledem k pracovní vytíženosti jednotlivých muzikantů kapela zanikla a tím se uzavřelo její skoro desetileté působení na české a moravské hudební scéně.

                                                                                                               Napsal Michal Máchal Klimeš

 


 

Comments are closed.