Novinky na Váš E-mail

AKCE V OSTRAVĚ

Kalendář událostí

Prosinec 2021
Po Út St Čt So Ne
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031EC

Nadcházející události

  • Nejsou žádné události.

AKCE V OKOLÍ

Digitální fotoaparát nebo klasika (Lucie Bráška Malinkovičová)

10.1.2012

Digitální fotoaparát nebo klasika

V dnešní době začíná být v módě digitální fotoaparát a to hlavně pro své dobré klady, jako je třeba prohlédnutí si obrázku hned po vyfocení snímku a pak už je jenom na uživateli, jak se snímkem dále naloží. Jestli si ho uloží, anebo ho může vymazat, popřípadě upravovat v počítači. Řekla bych, že je to asi jeden z nejhlavnějších důvodů. Jsou menší náklady na materiál, tím myslím film, a výsledkem jsou jen ty opravdu podařené fotografie. Ale všechno má i své proti a ani digitální fotoaparát není úplně nej.

Z klasické zrcadlovky nebo rodinného kompaktního fotoaparátu sice neuvidíme hned fotky a možná mi to nebudete věřit, ale i to má něco do sebe. Tak např. jste na dovolené, vyfotíte si pár svých filmů, no a když se vrátíte z cest domů, tak jste hrozně zvědaví a napnutí, jak asi vaše fotky dopadly. A to není zdaleka všechno, protože si při prohlížení promítnete zpátky celou dovolenou a krásně si zavzpomínáte na ty pěkné chvíle. Prostě se trošičku vnesete do minulosti. Když už mluvím o té dovolené, tak právě jedním z nešvarů u digitálního fotoaparátu je, abychom měli dostatek karet na focení, taky baterek a tohle není zrovna levná záležitost. Digitální fotoaparát je totiž, jestli to nevíte, hrozný žrout baterek a bez nabíječky nic nezmůžete. Když se octnete někde v přírodě, no nevím, nevím, kde tam seženete dost šťávy na nabití baterek. To se Vám u klasického fotoaparátu nemůže stát. Jedině, že by byl takový velký mráz a zamrznul.

Další výhodou u klasického fotoaparátu je zvětšování fotografií a s tím i souvisí jejich kvalita. S lepším kompaktním fotoaparátem, když uděláte pěkně ostrou fotku, můžete si udělat zvětšeninu maximálně do formátu A4 se zrcadlovkou se samozřejmě dostanete i do větších formátů. U digitálního fotoaparátu je to trošku složitější. Než se rozhodnete koupit si digitál, napřed si dobře rozmyslete k čemu ho budete používat. Jestli to bude jen na posílání e-mailů a ukládání do počítače k archivaci, tak Vám úplně stačí 1,3 mil. bodů. Toto většinou používají firmy.

Pokud ale toužíte i po nějakých fotkách, tak si musíte pořídit více bodový a taky dražší digitální fotoaparát. A to zdaleka není vstup pro vytvoření velkých fotografií. Než si něco vyfotíte, dobře se rozmyslete jak s fotkou naložíte. Musíte si totiž nastavit ve fotoaparátu kvalitu rozlišení a na to málo kdo myslí. Většinou uživatelé dělají chybu, že všechny fotky vyfotí na to nejmenší rozlišení, to aby se jim vešlo na kartu co nejvíce fotek, a potom si doma řeknou, že by si udělali nějakou zvětšenou fotku, ale ono to už nepůjde.

Co říci na závěr.

Milí uživatelé digitálních fotoaparátů, když fotografujete, nedívejte se do displaye, ale do hledáčku. Je to úplně stejné, jako když fotíte s kompaktním fotoaparátem. Díváním se do displaye vyfocení fotky totiž vůbec neurychlíte, ba naopak ji uděláte pomaleji než přes hledáček. Kapacita baterky se Vám zmenší a navíc nedržíte fotoaparát tak pevně v rukou, a tím pádem dochází k rozechvění přístroje a neostrosti snímku. Navíc vypadáte přitom hrozně legračně.

Dobré světlo Vám přeje Bráška

 


 

Comments are closed.