Novinky na Váš E-mail

AKCE V OSTRAVĚ

Kalendář událostí

Duben 2024
Po Út St Čt So Ne
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930EC

Nadcházející události

  • Nejsou žádné události.

AKCE V OKOLÍ

Jiří Míža

10.1.2012

Ostravský folkový a bluesový zpěvák

 

V Ostravě, kde jsem do roku 1990 žil, jsem dostal i svou první kytaru. Byla tam  pak, asi v roce 1975  i  moje první kapela.

Bluegrassová. Z té pak vzniklo duo a opět znovu kapela. Hrála mnohem širší repertoár než jen bluegrassový, a já v ní začal hrát na kontrabas.

Počátkem osmdesátých let začala spolupráce v duu. Basová kytara a kytara. Nešlo mi o nějaké stylové zařazení, ale o propojení melodické linky mé kytary, baskytary a rytmu obou nástrojů. Duo se později rozšířilo o housle na trio.

Později jsem založil nové duo, ale to se nikdy veřejného vystoupení nedočkalo.

Ve druhé polovině  let osmdesátých jsem hrál i v rockově zaměřené formaci. Nebylo to ono, a tak jsem se pustil do hraní  baskytary v další  z ostravských kapel.

Po odstěhování se do hor do Staré Vsi, nebyl na hraní čas, protože ten jsem věnoval výrobě keramiky, kterou jsem se v té době živil. Asi to zná ale každý, kdo jednou dělal muziku. To hraní začne chybět. Dostal jsem se k bluesovým nahrávkám a ty mě nově odstartovaly.

Po téměř devítileté přestávce jsem znovu začal na kytaru. Okouzlilo mě blues ve své akustické podobě. To bylo někdy v letech 1997 – 1998. Později jsem ocenil možnost práce doma, protože za odměnu jsem si dělal pauzy na hraní. Když jsem nehrál, tak jsem alespoň blues a ragtime poslouchal. Od rána do noci. Byla to snaha dohnat handicap místa narození. Dostat do sebe co nejvíce bluesových tónů. Místo těch tónů  našich.

Sám za sebe jsem začal hrát asi v roce 2001. Ty malé muzikantské akce nestojí za zmínku, ale hned ta první větší byl šumperský bluesový festival Blues Alive v tomtéž roce.

Kromě hraní po hospodách, malých i větších festivalech ( Zahrada, Blues Alive), jsem se blues snažil propagovat i formou výchovných koncertů na školách.

Texty písní mám vlastní, ale také je pro mě píše Ondřej Bláha. U převzatých věcí se snažím najít slova, které vystihují původní obsah, byť se nejedná o překlady.

 

oficiální stránky : www.jirimiza.cz
 

Comments are closed.