Novinky na Váš E-mail

AKCE V OSTRAVĚ

Kalendář událostí

Duben 2024
Po Út St Čt So Ne
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930EC

Nadcházející události

  • Nejsou žádné události.

AKCE V OKOLÍ

Jak fotografovat krajinu (Martin Marťan Urbančík)

10.1.2012

Jak fotografovat krajinu

 

Mnozí z Vás, kteří vlastníte fotografický přístroj již zajisté mnohokrát podlehli touze vyfotografovat krajinu, po které jste vandrovali a zachytit tak na fotografický materiál tu nádhernou scenérii, kterou jste byli právě okouzleni.
Ale ouha?! Jakmile snímky vyvoláte, zjistíte, že ona krása zmizela kamsi v nenávratnu. Proto si povíme několik základních pravidel pro fotografování krajiny.

Jedním z  nejdůležitějších faktorů je světlo. Naučte se vidět světlo! Nechte foťák v torně, když je slunce vysoko a na rady tatínka, že nejlepší je, když je slunce za zády, při fotografování krajiny radši rychle zapomeňte. Počkejte si, až bude slunce níž nad obzorem. Nebojte se bočního světla, či protisvětla. Když to zvládnete, získáte snímky se zajímavou atmosférou.
Několikrát za rok bývá světelná atmosféra ještě umocněna. Je to hlavně na podzim, když se ovzduší vyčistí a je vidět hodně do daleka. Bývá to zpravidla den před zhoršením počasí.

Dalším kamenem úrazu je určení správné expozice. Fotografický materiál není totiž tak dokonalý jako lidské oko a neumí vyrovnat rozdíl v jasu mezi oblohou a krajinou pod obzorem. Pokud na Vašem fotografickém přístroji nelze ovlivnit expozici (tzv. blbeček), fotografujte krajinu snad  pouze na diapozitiv. A i tak bude záležet hodně na štěstí. U přístrojů, u kterých lze nastavit čas i clonu ručně a mají ještě vestavěný expozimetr, máte větší šanci na úspěch. Je tu ale i tak malý problém. Změříte-li expozici na tu část obzoru pod obzorem, budete mít však oblohu tak přeexponovanou, že ty nádherné mraky, které jste viděli při fotografování, na snímku určitě nebudou. Změříte-li však oblohu, budete mít krásné mraky, ale vše, co jste viděli pod obzorem, bude na snímku podexponované – tedy úplně černé. Jak z takové situace ven? Možností je několik. Změřit krajinu pod obzorem. potom přivřít clonu o 2-3 clonová čísla, čímž máme mírně podexponováno a kontrast oblohy snížíte polarizačním filtrem. Takto však musíte exponovat celý negativ a ten potom necháte ve vývojce déle asi o 1/4. Vývojku více rozřeďte. Úměrně k tomu prodlužte vyvolávací čas. Tímto docílíte při vyvolávání co největšího vyrovnávacího efektu. Při zvětšování použijte kontrastního papíru a oblohu držte pod zvětšovákem tak, aby jste docílili správného odstínu šedi. Bílá neprokreslená obloha na snímku ruší a je chybou.

Dalšími metodami, jak zvýraznit oblohu a popřípadě snížit její jas je použití dalších druhů filtrů. Nejvýhodnější jsou: půlený šedý, žlutý, žlutozelený nebo oranžový. Pokud filtry nemáte, zkuste to i bez nich, budete však muset více nadržovat pod zvětšovacím přístrojem.

Další možností  jak dosáhnout působivých snímků krajin, je použití blesku i za denního světla k přisvícení krajinných detailů v popředí (trsy kvetoucích květin, kořen,kámen apod.). Změříte si krajinu v pozadí a určíte si expozici tak, aby clona odpovídala velikosti směrného čísla blesku děleného vzdáleností už zmíněného popředí. Je toho ještě mnoho, co bychom si mohli říct k tomu, aby naše snímky krajin vypadali tak, jak si přejeme. Řekli jsme si pouze o těch největších úskalích při expozici. Nebojte se experimentovat, chybami se člověk učí.

Pokud máte možnost, přibalte si na fotografické toulky pořádný stativ. Nezkušený fotograf zpravidla roztřese všechny expozice delší než 1/60 sec. S dalšími dotazy ohledně Vašeho fotografování krajiny se obraťte přímo na mně. Neváhej a zavolej.                                 
                      

                                                                                                                                        Dobré světlo na Vašich toulkách přeje Marťan

 

Comments are closed.