Novinky na Váš E-mail

AKCE V OSTRAVĚ

Kalendář událostí

Duben 2024
Po Út St Čt So Ne
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930EC

Nadcházející události

  • Nejsou žádné události.

AKCE V OKOLÍ

Před mou chalupou (Mirko Vosátka)

8.1.2012

Před mou chalupou

 

Před mou chalupou protéká potok a neustále cosi vypráví kamenům na malé peřeji, kolem kterých se točí, provléká a přetéká. Ani v zimě, kdy mění svou tvář, neutichá. Jeho šumění jako nevtíravá hudba ozvučující galérii z ledu a sněhu, otvírající se návštěvníkům jen v tomto období.

Při malém stavu vody se tu mezi kameny vytvořily ledové povlaky, jež po vystoupení z vody září jako stříbro nad tmavou mozaikou dna. Nad nimi se vytvořila další vrstva ledu, který je místy protkán neprůhlednými pásy, připomínající nepravidelně  vázanou síťku. Těchto sítí je několik na sobě a všechny jsou neprůhledné. Zcela na povrchu je vrstva šupinatého ledu vytvářejícího jednotlivé ostrůvky, vyčnívající nad hladinou potoka. Někde plocha rozvětveného ledu vybíhá v rameni visutého mostu nad hladinu.

Větve vrb, skloněné nízko nad vodou, jsou obtěžkány baňkami a puklicemi z ledově matného skla, z kořenů vysunutých nad hladinu spustil mráz rampouchy a kolem nich se vytvořilo kadeřavé ledové okruží. Stěna, jež kryla peřejku skákající přes hlavy balvanů, je odchlípnutá. Voda se o ni opírá, sem tam šplouchne a na zadní straně vytváří stupňovité kaskády.

V místě, kde je proud klidnější, spoutal oba břehy potoka souvislý led. Voda zatékající pod ledovou desku vtahuje bubliny vzduchu, mění je v kotouč, v řetěz korálků, formuje je a postrkuje dál pod ledem.protéká potok a neustále cosi vypráví kamenům na malé peřeji, kolem kterých se točí, provléká a přetéká. Ani v zimě, kdy mění svou tvář, neutichá. Jeho šumění jako nevtíravá hudba ozvučující galérii z ledu a sněhu, otvírající se návštěvníkům jen v tomto období. Při malém stavu vody se tu mezi kameny vytvořily ledové povlaky, jež po vystoupení z vody září jako stříbro nad tmavou mozaikou dna. Nad nimi se vytvořila další vrstva ledu, který je místy protkán neprůhlednými pásy, připomínající nepravidelně  vázanou síťku. Těchto sítí je několik na sobě a všechny jsou neprůhledné. Zcela na povrchu je vrstva šupinatého ledu vytvářejícího jednotlivé ostrůvky, vyčnívající nad hladinou potoka. Někde plocha rozvětveného ledu vybíhá v rameni visutého mostu nad hladinu.

Větve vrb, skloněné nízko nad vodou, jsou obtěžkány baňkami a puklicemi z ledově matného skla, z kořenů vysunutých nad hladinu spustil mráz rampouchy a kolem nich se vytvořilo kadeřavé ledové okruží. Stěna, jež kryla peřejku skákající přes hlavy balvanů, je odchlípnutá. Voda se o ni opírá, sem tam šplouchne a na zadní straně vytváří stupňovité kaskády. V místě, kde je proud klidnější, spoutal oba břehy potoka souvislý led. Voda zatékající pod ledovou desku vtahuje bubliny vzduchu, mění je v kotouč, v řetěz korálků, formuje je a postrkuje dál pod ledem.

 

 

Comments are closed.