Novinky na Váš E-mail

AKCE V OSTRAVĚ

Kalendář událostí

Duben 2024
Po Út St Čt So Ne
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930EC

Nadcházející události

  • Nejsou žádné události.

AKCE V OKOLÍ

15 let westernového městečka BAKERSFIELD (by Harmonica)

7.1.2012

Přežije Bakersfield své peklo? Co se děje uvnitř hory? Je šance na záchranu?

Je s úctyhodným podivem, že už patnáct let existuje naše městečko Bakersfield, aniž by kdo tušil, v jakém nebezpečí město vzniklo a zatím existuje. Město se z ubohé pionýrské osady  o vznešeném názvu Yellow Blossom City proměnilo v městečko, jenž se stalo legendou srovnatelnou s Abilene či Tombstone.

Jen názvem dostal zemitější, usedlejší podobu a to BAKERSFIELD.

Název města YELLOW BLOSSOM CITY se tak dostal do názvu sousedního městečka, kam obyvatelé Bakersfieldu málokdy zavítají pro velkou vzdálenost. Komu by se také chtělo trmácet se někam, kam nevede pořádná cesta. A tak Bakersfield rostl a roste, aniž by o něm věděl geografický úřad, který by zaznačil jeho polohu na mapu.

V těchto dnech město slaví patnácté výročí od chvíle, kdy se Sam Bunny stopoval medvěda podle lejna, až našel to pravé místo, kde se nacházela nevábně páchnoucí hromada. To bylo to pravé místo, protože dodnes město stojí na půdě zkypřené medvědem v ten památný den.

Oslavy jsou tak oblíbené a časté, že už lidé začínají prožívat rok jako jeden veliký svátek. Jak říká starý Dixon: „Zeptej se mě, kde je mi nejlépe a já ti řeknu, že v kadiboudě, na ženě a v Bakersfieldu.“

A tak město žije a rozrůstá se, netuše, že nad ním je hrozivé nebezpečí. Naše redakce v rámci zvýšení zdatnosti moderně nazývané sport uspořádala výstup na horu Mount Devil, která ční nad Bakersfieldem. Účelem tohoto výstupu bylo pořídit několik památečných fotografií města z vrcholku hory pro zachování vzpomínky pro budoucí léta.

Při výstupu došlo k nečekaným otřesům půdy považovaných zpočátku jako projev opilosti, neboť k ní došlo v nočních hodinách, kdy před spaním jsme se posilovali whiskou. Ráno se však ukázalo, že nešlo o alkoholový klam, ale o skutečnost, čehož průrva vedoucí místem ohniště byla důkazem. Oheň zmizel někde hluboko v zemi a z nitra vycházelo ven syčení a páry nepříjemně páchnoucí.

Naše podezření dostalo konkrétnější podobu a ty nejhorší obavy na vrcholku se potvrdily. Mount Devil je sopka ohrožující Bakersfield. Provedli jsme následující pokus obvyklý v odborných kruzích, jenž měl stanovit míru pravděpodobnosti výbuchu sopky.

Tento pokus spočívá ve spuštění vejce do průrvy a v další nestanovené chvíli spustit jiné, až jich je v průrvě dvanáct. Jakmile spustíme poslední dvanácté, začneme s vyjmutím prvního, až postupně vyjmeme všechny. Pak jednotlivá vejce roztlučeme a zjišťujeme podle uvařenosti nakolik je teplota v nitru hory vysoká, aby se hora otřásla sopečným výbuchem. Celá pokus trvá přibližně půl hodiny. V případě, že všechna vejce budou uvařená natvrdo, hrozí sopka výbuchem. Naštěstí náš pokus prokázal, že všechna vejce jsou naměkko, čímž hora je v klidu s malými drobnými otřesy.

Naše expedice tak pořídila snímky městečka, které zajisté nebudou těmi posledními pro budoucí léta. Město tak čekají další roční oslavy v každém ročním období a starý Dixon o tom říká, že až on umře, tak se to může všechno podělat. Nikdo však neví, kolik je mu vlastně let, protože vypadá dost čile, když pamatuje to památné medvědí lejno. Kdo ví, možná bylo jeho. Všichni přece víme, jaký je Sam Bunny trapper.
                                                                                                                                                                nezávislý dopisovatel Harmonica

 

Comments are closed.