Albatros
13.11.2011Ostravská trampská skupina
Z historie T. O. Albatros
Na okraji Ostravy, blízko řeky Odry, vznikla začátkem tohoto století hornická kolonie zvaná Oderka. Právě tady, naprosto prozaicky uprostřed jiných klukovských plánů a starostí vznikla v roce 1931 trampská osada Albatros. Čtyři kamarádi – Štefek, Vláďa, Emil a Oleg, kteří již byli rok členy T.O. Siverádo, se rozhodli osamostatnit a založili vlastní osadu. V krátké době se osada rozrostla na 12 členů. Prvním jejich campem se stal Jilešovický lom, kde si se svolením dělníků trochu upravili a vylepšili boudu na nářadí. V roce 1933 zemřel po silném nachlazení v osmnácti letech první šerif – Štefek. Osada se však rozrůstala o další členy (Oskara, Rudu, Poldu, Karla, Tovdu, Ádu…), kteří nadšeně žili trampováním, různými sporty. Od počátku se v osadě zpívalo a od r. 1933 začal kapelník Áda nacvičovat písně ve čtyřhlasé úpravě s doprovodem jedné kytary. Byla to doba velké popularity trempských písní a tak se sbor Albatrosu zúčastňoval soutěží trampských sborů, vystupoval na trampských večerech, ale především u táborových ohňů. Zpívali ve všech sálech v Ostravě. Díky zpěvu přišli do osady Eliška s Oskarem.
Po skončení války se mohl uskutečnit dlouholetý sen o stavbě osadní chaty. Postavili si ji na Bobrovníkách, činnost osady byla obnovena a také sborový zpěv se vrátil. Znovu se jezdilo na potlachy a veřejně se vystupovalo. Osadníci postavili 5 kanoí, na kterých sjížděli řeky celé naší vlasti, ale i v zahraničí. Byli spoluzakladatelé vodáckého oddílu NHKG Ostrava. Na lodích vyrůstali i jejich děti. Bratři Měšťanové – Láďa a Zdeněk – oblékali reprezentační dres ČSR, čtyřikrát byli účastníky mistrovství světa. Získali 2 zlaté, 5 stříbrných a 3 bronzové medaile v kánoi dvojek a hlídek, ve slalomu a sjezdu na divoké vodě . Byli také účastníky olympiády v Mnichově.
Při příchodu Elišky do osadního sboru se osada stala známější. Zpívalo s na potlaších, u táborových ohňů, ale i na dalších akcích. Při příležitosti jubilea osadníků byla vždy na oslavence složena píseň, nahrávka na gramofonové desce mu byla předána. Díky tomuto zvyku se dochovaly záznamy tehdejšího sboru.
Po roce 1965 jezdila osada na potlachy po celé republice, stávala se známou a byla zvána k vystoupením na vrcholových přehlídkách trampských písní. Byla účastníkem Porty (1972, 1973, 1988 a trampská Porta 1991) v Sokolově, Litomyšli, Plzni – vždy úspěšná. Zpívala na 50 let Utahu, v Lucerně na Dostavníku, Mohelnickém Dostavníku a na Dostavníku ve Val. Meziříčí a jiných trampských akcích.
V roce 1984 vzniká v osadě trio Alonzo – Mili – Pavel a často jim s havajkou vypomáhá Tonda, který tak přispívá k velkému zpestření vystoupení. 1.prosince 1989 začal Albatros s nový pořadem – Trampská sešlost se skupinou Albatros s jejími hosty.
Z původních osadníků již nikdo nežije a současní osadníci jsou již druhá generace. Ani oni však již nejsou žádní mladíci, což dokazuje věkový průměr 56 let. Všichni členové osadního sboru byli a jsou samouci bez hudebního vzdělání. Trampskou muziku dělali vždy s láskou.