Novinky na Váš E-mail

AKCE V OSTRAVĚ

Kalendář událostí

Prosinec 2023
Po Út St Čt So Ne
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Nadcházející události

  • Nejsou žádné události.

AKCE V OKOLÍ

Acoustic Irish

13.11.2011

Kapela z Ostravy hrající irskou a keltskou muziku

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kapela z Ostravy hrající irskou a keltskou muziku  s  nádechem Beskydských hor. Rádi se občas také necháváme ovlivňovat hudbou z jiných -často vzdálených  hudebních koutů  světa :-)  

 

David Dave Vysloužil

akustická kytara, zpěv, perkuse, texty, arange  a manager kapely

 

Petra Peťka Olajcová

flétny – ( Whistle, Příčná flétna, low whistle) zpěv,  perkuse, arange. Absolventka Janáčkovy konzervatoře v Ostravě nyní člen Janáčkovy Filharmonie Ostrava

 

Jakub Kubajs Tengler

bodhrán, jembe, rumba koule, lžičky, bicí  a jiné perkuse. Absolvent Ostravské Janáčkovy Konzarvatoře nyní student Brněnské JAMU

 

Radka Tihelková 

housle, zpěv, perkuse – Absolventka Ostravské Janáčkovy konzervatoře a nyní členka Ostravské Janáčkovy Filharmonie

 

Jan Džin Pánek  

bezpražcová baskytara

 

kontakt

http://bandzone.cz/acousticirish

vyslouzildavid@seznam.cz     tel -     +420724258559 

 

Kapela Acoustic Irish Vás překvapí již při poslechu prvních tónů, usmíváte se a máte pocit, že jste najednou ve svých snech zabloudili do pohádkového světa se skřítky, vílami a jinými potvůrkami. Nemusíte brát žádné drogy, a přece máte pocit, že se vznášíte v nekonečnu nekonečna. Vše je podtrhnuto kytarou a milým zpěvem Davida Vysloužila, líbeznými tóny nástroje whistle a příčné flétny Petry Olajcové, která Vás svým zpěvem totálně odzbrojí. Nakonec tady máme bicí, djembe a (mistři bubeníci prominou) jiná „udělátka”, mladého a talentovaného bubeníka, Kuby Tenglera, které podtrhují krásu pohádkově líbezných tónů nezaměnitelné kapely Acoustic Irish.

 

V následujícím rozhovoru si můžete přečíst odpovědi, na mé všetečné otázky, jednotlivých členů kapely Acoustic Irish.

Členové:

 

David „Dave“ Vysloužil: vocal, kytara, baskytara

Petra Olajcová: whistle, vocal, příčná flétna

Kuba Tengler: bicí, bodhrán, djembe, lžičky

 

 

Kdy a jak vznikla kapela Acoustic Irish?

Dave: Kapela vznikla na podzim roku 2008. Vznikla z touhy dělat muziku napříč žánry, a taky v předchozí kapele (jak už to mezi muzikanty tak bývá) docházelo k rozepři v hudebních názorech, tudíž nezbylo nic jiného, než si to tedy dělat po svém.

Kuba: Po odchodu z Celtic Cross jsme chtěli s Davem pokračovat v hraní keltské hudby. Oslovili jsme Peťku a založili kapelu.

Hrajete především, jak už sám název kapely napovídá, irskou muziku….kde
a jak čerpáte inspiraci?

Dave: Inspiraci čerpáme nejen v irské kultuře, ale rádi se touláme po jiných kontinentech, než je Evropa. Nic méně pravdou je, že irish hrajeme tak z 90 procent. Například inspiraci v D jsme z 85 procent udělali na hud. festivalu Keltská noc v chatě po mooooooc dobrém pivu a medovině – Jiné skladby či písničky vznikají ve zkušebně, nebo u mne doma.

Petra: Já osobně hlavně z nahrávek jiných kapel, hlavně teda pokud možno irských. Ale je tu i spousta kapel mimo Irsko, které mají svůj osobitý zvuk, mix tradiční hudby té země s irskou melodikou. Např. španělské Baskicko, francouzská Bretaň…atp.

Kuba: Kapela Flook je jednou z inspirací.

Jakým způsobem skládáte muziku, texty?

Dave: Je to různé, někdy přijde první motiv podklad doprovodné linky, někdy sólová linka je první a u zpívaných je to taky různé – jde o náladu, pocity, pak to jde naráz a samo. Jelikož jde těžko skládání lámat přes koleno, tak někdy dlouho neskládáme nic :-) . Klasický hudební postup jako u většiny kapel :-) .

Petra: Texty má v popisu práce Dave :-) , co se týče flétnového hraní, tak spousta věcí se dá najít v tzv. tunebooks, což jsou takové „zpěvníky”, které už jsou i na internetu. Ale v podstatě obsahují vždycky jen kostru melodie a hráč si ji pak musí dozdobit a upravit sám. Takže je tu prostor pro vlastní pojetí.
A některým skladbám dávám pak ještě pole pro improvizaci, na každém koncertě tak zní jinak.

Kuba: Zpívané skladby skládá Dave. Instrumentální jsou většinou irské tradicionály, ve kterých si každý vymyslí a upraví svůj part.

Máte nějakou top skladbu, kterou nejraději hrajete?

Dave: Určitě ano, mezi ty nejoblíbenější patří Inspirace v D. Je to ten příklad hudby, v které se necháváme ovlivňovat i jinými hudebními kulturami, než jen hudbou irskou.Tímto směrem by jsme se chtěli uchylovat i nadále.

Petra: Tím, že si každou skladbu upravujeme podle sebe a mnohdy je v ní zahrnuta ještě improvizace, tak myslím, že každá skladba je osobitá. Takže
je těžké vybrat jen jednu. Těch Top-listových by bylo aspoň pět :-) .

Kuba: Momentálně mě nejvíce baví Inspirace v D.

Studujete, či studovali jste někde muziku (hraní na nástroj, zpěv)?

Dave: Já ve velmi útlém věku studoval housle, ale moc mě to tehdy nebavilo. Jsem takový ten jeden amatér – jediný bez hudebního vzdělání v kapele. Vedle Peťky, která je součástí Ostravské Janáčkovy filharmonie, a nebo Kubajse, který momentálně studuje JAMU, se cítím jako ten opravdový hudební střed zájmu o to, aby hudba nebyla jen perfektně odehraný či vyrobený stroj, ale aby dýchala a dělala radost, nejen posluchačům, ale i nám na jevišti.

Petra: 6 let flétnu na ostravské konzervatoři, momentálně ještě poslední rok na Ostravské univerzitě v tomtéž oboru.

Kuba: Zatím pořád studuji hudbu.

Které další koníčky, kromě muziky máte?

Dave: Florbal, lední hokej, český film.

Petra: Dobré čtivo :-) .

Jaké máte muzikantské vzory?

Dave: Vlasta Redl, Pavlica, kapela Flook, Chinaski, Karel Plíhal..

Petra: Co se týče irské muziky, a zvlášť hry na whistle, tak pro mne je to určitě Brian Finnegan z kapely Flook. Další inspirací je irská skupina The Kilkenny´s – dokážou báječně strhnout. Skvělý zvuk má také španělská kapela The Boys of the hills, kterou jsem slyšela loni na festivalu Keltská noc na Plumlově – kombinace baskické melodiky s irskou a krásní chlapi k tomu, co víc si přát…

Jaké byly Vaše hudební začátky?

Dave: Krásné, plné krásných holek :-) , až později jsem začal cítit, že bych se rád podělil o své pocity, názory na jevišti, a začal dělat muziku pro sebe a lidi, kteří ji chtějí poslouchat :-) .

Petra: Krušné :-) . V 6 letech vás to sice děsně baví, ale poslouchat se to ještě moc nedá :-) .

Kuba: Začátky v irské hudbě – na bodhrán, to jsem měl půl roku puchýře
na rukách.

Které pitivo je na koncertech pro Vás nejoblíbenější?

Dave: Pivo, kafčo, cola.

Petra: Kofolapárty, pokud jedu autem, popřípadě whisky, pokud jdu pěšky :-) .

Kuba: Pivo.

Kde budete v budoucí době hrát, plánujete i nějaký koncert v Irsku?

Dave: Koncerty kapela má. Např. festivaly, nebo čistě jenom koncerty v klubech či na jiných akcích. Vše bude napsáno na stránkách kapely.

Petra: V Irsku? To by bylo prima, bohužel zatím nepřišlo žádné pozvání :-) .

Měli jste možnost hrát už s nějakými irskými muzikanty?

Dave: Ano bylo to příjemné hudební zjištění, pobavení, a v neposlední řadě, zkušenost.

Kuba: Několikrát jsem si zahrál s Iry na koncertech, nebo na jam sessions.

Petra: Ano. Po výborné akci Irish Cultural Festival v bývalé hale Tatran v Ostravě, se všichni (nejen) účinkující pravidelně přesouvají do Bernie´s Pub na Stodolní, kde po půlnoci začínají ty nejlepší jam sessions. Na dvou z nich jsem měla možnost si zahrát s irskými muzikanty a bylo to skvělé.

Umíte tančit irské tance, zkoušeli jste je?

Kuba: Ne, mě se více líbí, když to tančí holky..

Dave: Neumím ani nezkoušel!!! Hudbu prostě vnímám jako muzikant.

Petra: No neřekla bych, že je umím, ale učím se. U kamaráda, který je ze Skotska a vede i taneční skupinu.

Plánujete v dohledné době vydat CD, na co se mohou fanouškové těšit?

Petra: Určitě bychom rádi.

Dave: Ano CD vydat plánujeme, taktéž plánujeme spoustu koncertů, hudebních doprovodů v pořadech, které se zajímají a vykládají o irské kultuře, jak v Ostravě, tak v jiných městech: např. – FM, Olomouc, Třinec, Praha atd….

Co byste poradili začínajícím muzikantům?

Dave: Vždy trochu hudební pokory a hrát pro radost!

Petra: Podle mne je nejdůležitější udržet si to počáteční nadšení, fortel a radost z hraní i v čase, kdy to nějakým způsobem drhne. Myslím takové ty krizovky, kdy máte dojem, že všem ostatním to šlo hned, jen vám to pořád nehraje tak jak byste rádi… atp. Veškerý čas a práce, kterou věnujete irské muzice se vám vrátí, pak už si ji můžete jen užívat.

Kuba: Hrát v kapelách, učit se u zkušených muzikantů a pracovat na sobě.

autor: Janise Pagnol, www.stodolni.cz
 

Comments are closed.