Hluční sousedé
10.1.2012Ostravská folková skupina
Současné složení skupiny:
Céline Bossu - vokály, perkusní nástroje
Jirka Martinů - kytara, vokály, perkuse, akordeon…
Ondra Růčka - klávesové nástroje, basová kytara, vokály
Milan Kratochvíl – rytmické nástroje, kytara, basová kytara, vokály
oficiální stránky : www.hlucnisousede.cz
hlucnisousede@seznam.cz
tel: +420 777 123 781 (Jirka Martinů)
….Francouzská zpěvačka Céline Bossu pochází z Lyonu. Již v patnácti letech se rozhodla pro studium polštiny, a proto se odstěhovala na sever Francie- do města Lille. Tam začala ještě během studií vystupovat v různých malých kabaretech a na místních scénách.
O pár let později- na cestě z fakulty v Lyonu, potkala dva mladé české muzikanty z Ostravy – kytaristu Jiřího Martinů a houslistu Martina Drozda, kteří hráli různě po Evropě v barech, na různých oslavách a na ulici. Ta nádherná, teplá a temperamentní hudba byla tak okouzlující, že se Céline musela zastavit – stejně tak, jako bezmála asi 300 dalších lidí – a musela do futrálu na housle hodit deset franků.
Dodnes je záhadou, kde vůbec našla tu odvahu (byla nesmělá a stydlivá holka), ale nicméně, přišla za nimi,a tichým hlasem se zeptala, zda by si společně s nimi mohla zazpívat jednu písničku a ať už se tomu říká lidsko-hudební symbióza anebo jinak, prostě, lidově řečeno, „padli si do oka i do not“. Každopádně to bylo osudové setkání, protože se rozhodla doprovázet je jako zpěvačka na jejich hudebním výletě po Evropě.
Tak se zrodila skupina „Loud Neighbours“ (v překladu Hluční Sousedé). Skupina vystupovala ve Francii, v Belgii, Německu, Holandsku a jinde. Její repertoár tvořila kombinace žánrů od pop-rocku přes keltské až po námořnické písně.
Časem došlo ke změně. Po nějaké době ze skupiny odešel houslista, který se rozhodl zůstat ve Francii a nyní již duo „Loud Neighbours“ pokračovalo dál v cestování a hraní. Jejích putování Evropou je zavedlo až na sever Moravy, odkud pochází Jirka a pro Céline začal tvrdý boj s češtinou.
Čas uplynul a zvítězila! Ale vyskytl se další problém: co dělat, když si telefonicky domlouváte účast na nějakém festivalu v České Republice a jmenujete se „Loud Neighbours“? Jak se to píše a jak se to vůbec vyslovuje? Proto, se rozhodli pro tu nejjednodušší variantu, prostý překlad: Hluční Sousedé (název, který mimochodem pochází z toho, že ve Francii měli za sousedy starší nahluchlý a ještě k tomu italský pár a nikoli z toho, že by oni byli hluční, i když…).
Samozřejmě, časem pocítili potřebu a chuť zpívat své vlastní písně. Proto Jirka začal tvořit hudbu a Céline psát texty. Nejraději píše v angličtině, protože myšlenky a nápady, které přicházejí, jsou prostší, bez zbytečných a pompézních metafor a díky tomu se může vyjadřovat čistěji a pravdivěji. Psát v mateřském jazyce vždy znamená riziko narušení čistoty myšlenek kvůli množství slov a obratů. Přesto ráda zpívá ve francouzštině, španělštině, polštině, ruštině a dokonce i v češtině. Jejich tvorba, balady s melancholickým duchem, jsou pozváním k útěku z každodenního života a slyšeli jsme, že jejich písně jsou dobrým utišujícím lékem v případě, že máte uřvaného šéfa anebo nepříjemné zákazníky.
Podle vyjádření jednoho z jejich fanoušků – CD „Forsaken“ dua Hluční Sousedé by mělo být hrazeno zdravotním pojištěním, protože jeho vlastníkům pomáhá usínat, relaxovat, uklidnit a oprostit se na chvíli od každodenních starostí a stresu. Víme, že se jejich CD pouští i pro navození atmosféry v jedné nejmenované solné jeskyni…
Hluční Sousedé ve velké míře spolupracují také např. s pražskou Galerií La Femme, kde pomáhají vytvořit atmosféru při zahajování různých výstav a na vernisážích. V roce 2006 se, společně s umělci a galeristy Galerie La Femme, zúčastnili 14-denního pobytu ve Francii jako hudební doprovod.
Doprovázejí také např. hudebně-literární projekty, z nichž za zmínku stojí např. vydání sbírek známých básníků, jako jsou Lýdie Romanská-Lidmilová nebo Kamila Garberová. Koncertovali také s ostravským písničkářem Mirkem Fojtíkem, hráli na různých festivalech, jako např. Open Air festival Úlety 2007 v Rožnově pod Radhoštěm, Olšany Open 2007 na farmě Bolka Polívky,na zahájení filmového festivalu v Novém Městě nad Metují s Pavlem Zedníčkem, akce na Trenčianském hradě s Bolkem Polívkou, O pohár na famotě UEFA Vlasty Redla (léta Páně 2009) nebo v prestižních restauracích, jako např. pražský Barock nebo Pravda. Pravidělně jste je mohli vídávat také v ostravském klubu Boomerang. Vystupovali rovněž v pořadu Dobré ráno s ČT a o Céline byl natočen i medailonek zařazený do programu Babylon.
….V posledních dvou letech již toto duo není duem v pravém smyslu, protože k sobě přibralo dvojici výborných muzikantů z valašského Rožnova pod Radhoštěm – Jirku Krumpocha, (kytara, rytmika, basa, piano) a Jardu Fidricha, který hudbu naplňoval libými tóny klavíru nebo baskytary. A dodáváme : Bohužel, koncem léta 2009 byl Jarda, díky náročným pracovním povinnostem, nucen skupinu opustit.
Během měsíce září jej však nahradil neméně talentovaný muzikant Ondra Růčka, který je rovněž perfektním basistou a pianistou.
S Jirkou Krumpochem bylo setkání také „osudové“. Stalo se to na jedné akci v Zašové (u Valašského Meziříčí), kde Céline s Jirkou Martinů hráli venku a Jirka Krumpoch (s nějakou tou hladinkou v krvi ) se přidal formou bubnování na pult stánku s pivem. Protože se to všem líbilo, zeptali se jej Célinka s Jirkou, zda by s nimi nechtěl hrát na bonga, slovo dalo slovo a již další den byla zkouška.
Zajímavostí je, že pivní stánek byl Jiříkovým prvním rytmickým nástrojem, dříve na nic podobného nehrál. Prostě, talent je talent a Jiřík začal pilně cvičit a dnes již s přehledem zvládá opravdová bonga, conga, činel a ještě si do toho pošlapuje na aparát s tamburínou. Jardu i Ondru přivedl do skupiny také on, poté, co bylo rozhodnuto, že se skupina rozšíří ještě i o basu. Jarda ji zvládal perfektně, a když zahrál doprovod na klavír, bylo jasné, že tyto 2 nástroje bude střídat, neboť by bylo škoda jeho talentu pro oba nástroje nevyužít. Totéž, jako přes kopírák, platí i o nynějším basákovi a pianistovi v jedné osobě – Ondrovi Růčkovi. Po jedné jediné zkoušce byl schopen odehrát první koncert a nutno podotknout, že velice dobře. Šikulka . Na akcích, kde se hraje hudba ve stylu šansonů, vystupují Hluční sousedé většinou jako duo a na ostatních akcích již jako čtyřčlenná skupina.
2. ledna 2010, ve 20.00h, bylo možné skupinu Hluční Sousedé vidět také na ČT1 v pořadu „Manéž Bolka Polívky“, kde ale vystupovalo pouze jako duo Céline Bossu – Jiří Martinů.
14. září 2010 ze skupiny odešel i Jirka Krumpoch. Za jeho nápady, snahu a úsilí v době jeho působení ve skupině mu moc děkujeme.
———————————————————————————————–
O kapele
… aneb co jste chtěli vždycky vědět a nikdo vám to ještě neřek’
Céline Bossu
Francouzská zpěvačka Céline Bossu pochází z Lyonu. Své první otisky ve světě múz zanechala ve městě Lille, kde v průběhu studia polštiny začala vystupovat v kabaretech a místních scénách. Po osudovém setkání s Jírou Martinů na pouličním hraní následovalo turné po Evropě. Teď již 9. rokem žije v ČR a kromě výuky angličtiny a francouzštiny se aktivně věnuje kickboxu a pěstování okurek.
Jirka Martinů
„Slunce naše – vládce náš“… Student opavské univerzity, hudebník vzešlý z ostravských hvozdů. Sotva vyfaral ze střední, už si to mašíroval s kytárkou po celé Evropě, kde s kamarádem houslistou Martinem Drozdem zakusili život a hraní na ulici, v různých barech, pubech apod… Ze svých cest si dovezl talisman vskutku pozoruhodný – nic netušící Célinku. Nevinné dítě jím bylo vrženo do ostravské džungle plné piva a havířského humoru. Společně se jako bouře přehnali formacemi jako byl Šajtar, zahráli si s legendami českého folku (např. Mirek Fojtík, František Segrado aj.) Z jeho koníčků uveďme alespoň petanque. Nebo to byl puding?
Ondřej Růčka
A máme tu Ondráška, hodný, učenlivý, čistotný…pardon… Ondra je odchovanec valašských hor (stejně jako Juráš). Momentálně studuje na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně, založením je spíš rocker. Má rád sport (pasivně), pivo (aktivně) a hudbu (pasivně i aktivně). Již od útlého mládí (15 let) se proháněl prérií se svou medvědobijkou od kytaráře Macha. Své rychlé ruce a bystrou hlavu nechal promlouvat v několika rockových kapelách, z nichž za zmínku stojí zejména skupina Stetson s legendárním Stařečkem Goláňů z podradhošťa. V současnosti hraje také s kapelami Astmatick a Backtrack.
Milan Kratochvíl
Tak na tohodle človíčka by nestačila ani celá stránka Proto jen v krátkosti – Milda je muzikant všestranně nadaný. Kromě hraní na všechno, do čeho se dá bouchat, na co se dá cinkat, s čím se dá štěrkat…hraje taky na kytaru a několik dalších nástrojů. Mezi jeho nejoblíbenější zábavu patří hra na zpola vypité láhve od různých destilátů, čímž se dostáváme k jeho velké lásce – vychutnává si moků čirých a voňavých, ze všeho, co plodí nebo kvete. Když hladinka v krvi klesne, školí Milda národ ve hře na všechno, do čeho se bouchá, co cinká, štěrká…
Kromě naší skupiny Milda hraje také s kapelami Lucrezia Borgia, B.U.R.A.N.A. ORCHESTR, a Garde Lucky Rédlové. No co ještě říct… Prostě – je to naše hvězda
—————————————————————————————————-
Bývalí členové skupiny…
Jiří Krumpoch
Juřáš – Ročník 1977, v civilu prodavač hudebních nástrojů, milec čaje, vína i piva, medvídka Pú a všech jeho kamarádů. Letem světem jej bylo možno spatřit v různých hudebních uskupeních (duo s Lucií Štěpánkovou, posléze s písničkářem Pavlem Dordou či ve skupinách Lucrezia Borgia, Co kdyby ryby, Z horní, dolní na jih a dál, Garde Lucie Redlové…
Jarda Fidrich
Výborný basák, pianista a kluk s všestrannými zájmy. V současné době (2010) si ujíždí na zdolávání vrcholů všeho druhu, tzn. na horolezectví.
—————————————————————————————————-
… Napsali o nás
Velkým překvapením, nejpříjemnějším mezi kapelami, se stalo vystoupení skupiny Hluční sousedé. Zpěvačka s nádhernou barvou hlasu, hloubkami které berou dech a rozsahem až z toho běhají mravenci po zádech. Škoda jen, že si francouzské texty většina z nás nemůže plně vychutnat. Velezasloužený Krtek.
19.7.2010 – Folktime.cz