Novinky na Váš E-mail

AKCE V OSTRAVĚ

Kalendář událostí

Listopad 2024
Po Út St Čt So Ne
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 

Nadcházející události

  • Nejsou žádné události.

AKCE V OKOLÍ

107. Tóny cest – Hluboké nedorozumění (Praha)

17.12.2011

12.5. 2011 – Tempo di vlak, Hluboké nedorozumění (Praha)

Květnová noc

Dnešní večer si připomeneme Tóny cest 2006/2007, které byly ve znamení přelomové změny, kdy jsme v listopadu 2006 přestěhovali zavedený pořad z klubu Gama sem do KD Akord. Ty změny s sebou přinesly mnoho pěkného a nového, ale taky vzaly kouzlo všech těch

šedesáti neopakovatelných večerů, které této změně předcházely. Ta obrovská nervozita, jestli za námi lidi půjdou na druhý konec města, byla samozřejmě veliká, ale z dnešního pohledu, to stěhování přineslo i mnoho dobrého.

První ročník Akordovského působení byl ve znamení skvělých hostů.

Na první Tóny cest přijel Wabi Daněk, na druhém jsme si připomněli písničky nestárnoucího Pacifiku, vánoční byly ve společnosti Pavlíny Jíšové, leden patřil našim milým BG Stylákům, únor ozdobilo skvělé Sluníčko, jaro jsme přivítali s bratislavskými

Rolničkami, duben proslunili Jauvajs, v květnu pak vynikající Marien a v červnu jsme přenesli hudbu Tónů cest na Slezsko-ostravský hrad, společně s legendárními Roháči. Všechny večery měly opět to krásné neopakovatelné kouzlo a lidičky si cestu do nových prostor příjemného klubu Akord našli poměrně rychle a sál byl mnohdy naplněn až k prasknutí. Atmosféra byla tak vřelá, že by se dala krájet a my se tady pomalu, ale jistě začali cítit opět jako doma. Dnes s odstupem čtyř let a čtyřiceti šesti večerů,  můžeme říct, že volba klubu Akord byla dobrá a my můžeme jen doufat, že se tady budeme setkávat s příjemnými a milými hosty a stále stejně skvělým publikem ještě dlouhé roky.
                                                                                                                                       za Tempo di vlak Cowboy

 

Hluboké nedorozumění

Petr Klokan Vratný
Přezdívka vznikla na festivalu Setkání na Konopišti, kde se mu podařilo do „klokaní“ kapsy u bundy nacpat tři lahve medoviny. Ale to je v zásadě jedno – stejná přezdívka by musela zákonitě vzniknout na Jindřichohradecké růži, kde se aktivně chopil vedení hada a klokaními skoky se vrhnul pod pódium. Za ním s vyděšeným pohledem a nohama kus nad zemí vlála křehká dívka, zbytek hada z velké části skončil na zemi.
Má-li hluboké nedorozumění kapelníka, pak je to on. Autor některých textů i melodií, aranží, kytarista, zpěvák, mimo to provází vystoupení kapely mluveným slovem, do kterého mu sem tam (ne)úspěšně vstoupíme, autor internetových stránek a v neposlední řadě pohodář a poslední morální záchrana kapely:-)

Láďa Jepťák Černý
Přezdívka neznámého původu i významu, nicméně výborně vystihuje jejího nositele. K produkci zpravidla přistupuje s neobvyklým výrazem ve tváři.
Autor většiny textů, hudby, poskytovatel shodných notýsků na texty, které sice působí velmi esteticky, ale stávají se častou příčinou sporů, který komu patří; neméně významnou měrou kytarista a zpěvák. Většinu zkoušek se sice vymlouvá, že zrovna dneska nějak nemůže zpívat, ale vyskytne-li se v doslechu sličná děva, zapomene na indispozici a jeho mohutné forte budí ze spánku sousedy o tři patra výš.
Soutěž:
Hádejte, který člen kapely získal ocenění Xicht Źlutic.
Na prvního fanouška, který správně odpoví, čeká volná vstupenka na první celovečerní koncert kapely na Strahovském stadionu.

Pavel Škop
Jinak též Škopy. Basák, který je schopen po pár pokusech zahrát snad na všechno. Do kapely se zapojoval od začátku roku 2001 jako host a postupně plynule přešel do stavu členského.
Po narození dcerky Hanky se dostal do velice plodného období i z pohledu nových písniček. Ty se vyznačují mimo jiného velmi překvapivými motivy a vývojem situace v textech. Podobně překvapivý je i průběh reálných situací, kterých se Pavel účastní. Užijete si s ním řadu pěkných nedorozumění.
Mária Chrenková
Majku jsme poznali několik let předtím, než s námi začala táhnout káru Hlubokého nedorozumění. Potkali jsme se, jak už to u nás bývá, na jednom večerním sessionu a od té doby jsme se vždy těšili, až se naše cesty zas někde potkají. Ačkoliv v současnosti bydlí na Pardubicku, byla prvním adeptem, který nás napadl ve chvíli, kdy nám Elka v září 2009 oznámila konec svého působení. Zda nám to jde dohramady nejen na sessionech, ale i na koncertech, přijďte posoudit sami. My si za svou volbou stojíme.

Hluboké nedorozumění

co to je?

Ačkoliv kapela svým názvem v podstatě prezentuje stav totálního nepochopení, jejím pilířem je přesný opak. Téměř všichni členové se navzájem potkali při jamování na folkových festivalech a prostě si padli do oka. Na počátku vzniku kapely bylo právě setkání Ládi Černého a Petra Vratného v létě roku 1999. Na přelomu roku 2000 k sobě přibrali ještě zpěvačku Janu Štěrbovou a na podzim basistu Pavla Škopa, který byl Petrovým spoluhráčem v již jeho předchozí kapele Merliton. Ten z počátku jen hostoval, ale postupně přešel v právoplatného člena. V roce 2000 se tedy kapela dala dohromady a rozkoukávala se.
V roce 2001 byla už ke slyšení na nejednom festivalu a sem tam se objevil nějaký ten drobný úspěch v podobě vítězství na openscénách ( Toulavá písnička – Rumburk, Kutnohorská kocábka ). Na svých cestách za muzikou se uprostřed léta Nedorozumění potkalo s Eliškou Zachariášovou a po pár společně prozpívaných nocích ji vtáhlo mezi sebe. A protože se moc nebránila od podzimu 2001 do konce zimy 2002 vystupovala skupina v pětičlenné sestavě. V tom období si celkem úspěšně zavedla svou stálou scénu v žižkovské hospůdce Muzika a jednou měsíčně zde vystupovala se svým hostem.
Na sklonku zimy 2002 tedy odešla Jana Štěrbová a kapela se tak vrátila opět ke čtyřčlenné sestavě. Ačkoliv se díky tomu již podruhé během půl roku převlékaly písničky do nového kabátu, nic mu to neubralo na silách. V Polabském kole Trampské porty si vysloužil postup do semifinále v Ústí nad Labem. Mimo to téměř nepřetržitě od května do září Hluboké nedorozumění vystupovalo na mnoha festivalech ( Jihočeské zpívání, Folkové prázdniny v Náměšti n. Oslavou, Zahrada, Muzika v Hrádku u Rokycan, Prázdniny v Telči, Kutnohorská kocábka a další… ).
Na jaře 2003 vydala kapela vlastním nákladem své první CD Mandarín, pomeranč a ti druzí, které nabídlo nejen přehled dosavadní hudební tvorby kapely, ale majitelům PC také zpěvník a kroniku kapely. Skupina se opět propracovala do semifinále ústecké Trampské Porty. Poprvé ale zaznamenala také úspěch v rámci konkurzu Zahrady. A tak Hluboké nedorozumění vystupovalo na Slunovratu a v soutěži o Krtky na Zahradě. V létě opět následovalo putování po různých festivalech. Podzim ovšem definitivně odvál dosavadní stálou scénu Muziku. A tak kapela během letošní zimy putovala po různých pražských klubech.

Rok 2004 přinesl zatím Hlubokému nedorozumění dvě druhá místa (Polabské kolo Trampské Porty a Paracountry 2004) a další nominaci na Slunovrat. V současné době vychází skupině zpěvník, který kromě písní z uvedeného CD obsahuje už i úplné novinky. V létě se s HN budete moci setkat třeba na Trocnovském Jihočeském zpívání, na Prázdninách v Telči, na Tovačovském portálu či na Muzice v Hrádku u Rokycan. Pro podzimní klubovou sezónu chce skupina opět mít svou domovskou scénu. Ta se zatím ale ještě stále hledá. Koncertovat se dá sice leckde, ale HN si po koncertu ještě často rádo sedne pod pódium a dotáhne večer ke konci jamem s diváky a dalšími muzikanty. A tak musí nové místo odpovídat i těmto „potřebám“.
Konec léta 2009 přinesl po dlouhých osmi letech změnu v sestavě, když konec svého působení oznámila Elka. Sama přitom měla jednu představu o své nástupkyni. Ta se shodla i s první myšlenkou Jepťáka a Klokana (Škopy ji neznal), a tak do kapely přistoupila Mária Chrenková. Do nové sezóny tak vyrážíme v nové sestavě a věříme, že dokážeme zaujmout diváky i pořadatele minimálně stejně dobře jak dosud.
Repertoár HN je převážně z vlastních zdrojů a pohybuje se hlavně od trampu k folku s výlety do dalších hudebních stylů. Na konkrétní styl se nezaměřujeme prvoplánovitě. Vyšlo to z každého z autorů. Autorský tým tvoří celá pánská část kapely. U Ládi více převažují trampské motivy, u Petra zas ty folkové. Pavel je v tomto ohledu nevypočitatelný a nikdy se neví, zda z něj vypadne věc folková, trampská nebo něco, co by se hodilo nejlíp třeba do rocku. Žánrový vývoj HN je tak ovlivněn hlavně tím, kterého autora v dané době nejvíce líbá můza. HN není kapelou, která by udivovala brilantními muzikantskými kousky. Jejím cílem je spíše rozdávat pohodu a písničky, které si člověk může i sám zahrát a zazpívat.
Podrobnosti z jednotlivých akcí lze vysledovat na těchto stránkách v části něco zajímavého?. Pokud by někdo chtěl opravdu vědět, co to je na vlastní kůži, a uspořádat nám koncert, nechť zavolá na tel. 777330852 nebo zamailuje na hluboke.nedorozumeni@centrum.cz .

Budeme se těšit.
                                                                                                                                                        Hluboké nedorozumění
                                                                                                                                                        11.5.2004

 

Comments are closed.