REUNION – Radim Sojka Ptáček
30.3.2012Réunion – botanická zahrada v Indickém oceánu
Výběr destinace pro další výpravu směrovanou na počátek roku 2012 nebyl vůbec jednoduchý, protože 50% členů zastupující něžnější část naší expedice stanovilo náročné parametry výběru:
Výběr destinace pro další výpravu směrovanou na počátek roku 2012 nebyl vůbec jednoduchý, protože 50% členů zastupující něžnější část naší expedice stanovilo náročné parametry výběru:
-pořádné teplo (vlhkost nebyla specifikována),
- žádní hadi (hmyz a pavouci byli opomenuti),
- žádné očkování (z toho se nedalo vybruslit).
Po pracnějším prohledávání cestovatelských webů, stránek Světové zdravotnické organizace a výzkumů ichtiologických institucí vypadlo z databáze jednoznačné rozhodnutí: RÉUNION.
Tento vulkanický ostrov v Indickém oceánu jsme následně po třítýdenním putování vyhodnotili jako výbornou volbu, protože pro milovníky treků spojené se spaním ve volné přírodě se tento ostrov opravdu hodí. Vzhledem k mé profesi geologa nám byla navíc tato lokalita téměř předurčena, protože o dokumetaci vulkanických procesů tohoto ostrova se rád podělím i s kolegy z branže na chystaných konferencích a symposiích.
Vzhledem k izolovanosti ostrova zde hadi nejsou a po malarické epidemii v roce 2005 zde byli brutálně zredukováni komáři, takže očkování rovněž není potřeba. S vízy a ostatními administrativami se nění zapotřebí obtěžovat, protože Réunion patří pod Francii jako její zámořský departement a platí zde proto regule Evropské unie. Co dodat?
Na počátku ledna 2012 jsme vyrazili.
Cestovatele s nižším rozpočtem snad může odradit vyšší cena letenek, která ale odpovídá vzdálenosti i době letu – přece jen let z Evropy na jižní polokouli do Saint Denis (nacházející se v zeměpisných šířkách Madagaskaru) trvá téměř dvanáct hodin a vyrovná se tak letu do Austrálie. Život na ostrově sám o sobě je na evropské poměry také nákladnější – pokud sebou ale máte vybavení do přírody, zbytečné náklady zredukujete na minimum.
Obyvatelé Réunionu mají rádi piknikování, proto téměř po celém ostrově naleznete kempy a krytá odpočinková místa, která Vám volné cestování a nocleh na ostrově značně usnadní. V období dešťů jistě krytá místa na spaní uvítáte. Naše návštěva ostrova probíhala od počátku do téměř konce ledna 2012, tedy v období nastávajících cyklonů znamenající konec zdějšího léta. Klima zde bylo teplé a vlhké, téměř s pravidelnou jistotou se těsně po poledni hory zahalily do mraků a ztěžovaly tak fotografování výhledů a panoramat. Oproti suchému a chladnějšímu období jejich zimy (období října je oblíbené našimi turisty) byly svahy třítisicových hor nasáklé vodou a nazdobené zurčícími potoky a vodopády.
Pro možnost fotografování jsme proto zvolili brzké vstávání a na treky jsme vyráželi obvykle po rozednění – po šesté hodině ranní. Za ty výhledy to rozhodně stálo. Posuďte sami podle přiložených fotek (foceno novým Canon 600, objektiv 18-135 IS).